| SporeBox a întrebat:

Am 14 ani si m-am apucat de sport. Cam in fiecare zi fac asa: 50 de flotari (14-12-12-12), 50 de genoflexiuni (25-25), 100 de abdomene (30-30-20-20) si apoi o iau din nou cu flotarile si geniflexiunile de mai devreme. Am cautat exercitii si pentru spate si fac flotari inverse (stau cu spatele in jos si ma imping cu coatele in sus) de astea fac 4 serii de 10 si sa inlocuiesc haltera cu un prosop (stau aplecat de spate, cu prosopul in dreptul genunchilor si il ridic pana sub abdomen in timp ce imi tin spatele incordat). Sunt in regula exercitiile? Pe astea nu am inceput sa le fac brusc. Am mai lucrat inainte cu ganterele si am facut multe exercitii abdominale (mai multe de 100). Eu zic ca musculatura mea poate sa le duca. Este ok pentru varsta si sanatatea mea? Eu sunt si mai gras decat trebuie si as vrea sa si slabesc.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Pentru spate cele mai bune exercitii sunt: tractiuni, ramat, indreptari. Restul sunt balarii.

2. Pentru masa musculara se fac PUTINE repetari cu o greutate din ce in ce mai mare. 100 de flotari = rezistenta, NUmasa musculara. Mai bine 7-8 flotari cu o greutate aditionala (sau flotari la paralele, unde poti sa pui un rucsac de 15 kg in spate).

3. Nu spui nimic de alimentatie, sau tu vrei sa faci muschi doar cu exercitii? Muschii se dezvolta in zilele de pauza (NU cand ii antrenezi) cu proteinele din alimentatie.

| SporeBox explică (pentru Cosmin86):

Nu am o alimentatie exacta. Mananc fructe si legume. Carne in fiecare zi desi incerc sa mai scad din consumul ei. Daca ai intrebari mai exacte despre alimentatia mea, poti sa mi le pui. O sa imi fie mai usor sa o descriu.

| siriusblack98 a răspuns:

Scopul tau folosindu-te de acest ''antrenament'' este sa pierzi timp? Daca da atunci esti pe drumul cel bun pentru ca rezultate nu o sa vezi. Facand flotari si ridicand prosoape in loc de haltera nici nu slabesti, nici nu pui masa musculara.Ca sa slabesti trebuie un regim sarac in carbohidrati si calculat tot ce mananci ca sa ajungi in deficit caloric.Pentru masa musculara ai nevoie de proteine si peste 2500 de calorii zilnic.N-are importanta ca ai 14 sau 20 de ani, regulile din sport raman aceleasi. In privinta raspunsului tau pentru Cosmin86, nu trebuie sa iti puna el ''intrebari mai exacte'', trebuie sa ai si tu habar cat de cat ce bagi zi de zi in gura si de cate ori+cantitati.Nu trebuie sa reduci din carne daca vrei masa musculara, carnea trebuie sa fie la ordinea zilei langa fructe si legume.

| SporeBox explică (pentru siriusblack98):

Eu imi calculez toate caloriile cu o aplicatie (yazio) si toate caloriile scazute. Eu sunt constient ca daca vreau sa cresc trebuie sa fac sala dar acum nu am timp, mai ales ca am si un examen, asa ca fac acasa cu ce am. Toate exercitiile pe care le fac le-am aflat de pe net (mai putin cele basic). O sa pot sa fac sala abia in vara si nu vreau sa stau pana atunci. Acum scopul meu principal este sa pierd din kilograme si sa imi pregatesc mushii pentru atunci. Deocamdata nu intentionez sa trec pe regim de crestere a musculaturii pentru ca nu am mereu timp sa fac exercitii si nu vreau sa ma ingras. Carnea nu vreau sa o elimin de tot din alimentatia zilnica. Vreau doar sa scad din consumatia ei pentru ca nu mi se pare ok sa mananc carne toata ziua. Prin intrebarea pe care i-am pus-o lui Cosmin86 ma refeream daca exista anumite alimente despre care vrea sa stie ca sa nu insir alimente de care probabil nu e nevoie. Daca e ceva gresit in exercitii vreau sa imi spui. O sa tin cont de sfaturile tuturor.

| siriusblack98 a răspuns (pentru SporeBox):

Aplicatia este cat de cat buna (nu foarte exacta) dar trebuie sa le cantaresti (cantitatea de mancare) ca sa stii mai precis ce si cum.In alimentatia ta zilnica trebuie sa se regaseasca carne,lapte,branza, oua, nuci, banane, migdale (dupa ce incepi sala). Exercitiile sa nu le faci zilnic.De 3-4 ori pe saptamana chiar si un antrenament full body este suficient (desi al tau nu este tocmai full body). Chiar daca te antrenezi cu propria greutate acasa, in momentul cand incepi sa mergi la sala eu te sfatuiesc sa incepi cu antrenament full body in loc sa te apuci direct sa lucrezi pe grupe.Macar 1 luna de zile tine-o pe full body.Vezi o greseala mica pe care am observat-o la multi incepatori care o fac si dupa 3-4 ani de ridicat greutati iar apoi au dureri, nu-si antreneaza incheieturile.Macar odata pe saptamana sa faci cateva exercitii pentru incheieturi. Daca ai o bara de care poti sa te agati pe acasa ca sa incluzi si tractiuni ar fi perfect.

| SporeBox explică (pentru siriusblack98):

Multumesc! O sa tin cont de sfaturile tale.