| thecezar a întrebat:

Buna TPU va rog spuneti-va parerile despre programul meu de antrenament:

Luni:piept+biceps
Marti:picioare
miercuri:pauza
joi:umeri + triceps
vineri: spate

Exercitii:

Piept:
-fluturari cu ganterele 5 x 12
-impins de la piept cu ganterele 5 x 15
-flotari 3 serii pana la epuizare
-pull over cu gantera 5 x 15

pauza dintre serii este de 2 minute

biceps:
-flexii concentrate 3 x 12
-flexii cu ganterele 5 x 15

pauza dintre serii 2 minute

picioare:
-genoflexiuni 5 x 15
-fandari cu gaterele 5 x 20
-ridicari pe varfuri (magarus) pe un suport 5 x 20
-ridicari pe un picior cu o gantera in mana pe un suport 4 x 13

umeri:
*deltoid anterior:
-arnold press 5 x 10
-impins de la umeri cu ganterele 5 x 15
-fluturari frontale 5 x 12

*deltoid lateral:
-fluturari laterale cu ganterele 4 x 10

*deltoid posterior:
-fluturari din aplecat 4 x 12

triceps:
-extensii cu gantera din picioare 4 x 13
-extensii din asezat 4 x 13
-flotari intre doua banci 4 x 13

spate:
-tractiuni cu priza larga 5 x 10
-tractiuni la ceafa 5 x 9

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Destul de slab programul.

1. la piept fa si impins cu haltera
2. tot la piept, fa si impins din INCLINAT, pentru partea de sus a pieptului si nu mai incepe cu fluturari, cu alea termini ( cu exercitiile SLABE termini, nu incepi )
3. la biceps nu faci bicepsi cu flexii concentrate, mai bine fa REGELE exercitiilor pentru biceps : flexii cu bara Z ( sau bara dreapta ) din picioare ( NU cu gantere )
4. la umeri incepe cu impins cu ganterele, mereu incepi cu exercitiile de baza si INCHEI cu alea de izolare
5. la triceps baga flotari la paralele, sunt mult mai eficiente decat ce faci tu acolo ( lucreaza toate cele 3 capetele ale tricepsului + ai tot corpul in aer ). scoate extensiile cu gantera, sunt ineficiente momentan

6. tractiunile lucreaza 30 % din spate, adica nici macar jumate, restul de 70 % cui il lasi?

La spate fa 2 tipuri de ramat ( cu gantera/haltera si la scripete cu priza ingusta ) si indreptari cu bara si/sau hiperextensii la aparat

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru thecezar):

Dubios de ieftin, mai bine platesti 1-2 sedinte si vezi cum e sala, inainte sa-ti faci abdonament

e important sa aiba instructor, ca fiind incepator nu o sa stii sa faci ex. corect ( unii nu stiu dupa 2-3 ani de sala )

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SFATUL MEU:
La piept: scoate pull-over si flotari si baga impins din declinat si inclinat.
La biceps: scoate concentrate si baga hammer
La picioare: baga ceva pentru biceps femural
La umeri: scoate arnold press si fluturari frontale. E de-ajuns pentru deltoidul anterior impins la umeri, daca il faci cum trebuie.
Si tot la umeri baga 4 serii trapez.
la triceps: scoate extensii cu gantera din picioare si fa extensia bratelor la scripete
La spate: Scoate tractiunile si fa asa
4 serii indreptari
3 serii ramat cu haltera
3 serii tractiuni la helcometru la piept
3 serii hiperextensii pe o banca(te tine cineva de picioare)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva: faci prea multe serii! Zici ca e antrenament de Mr. Olympia cu Dianabol laughing
Unde ai 5 serii scade la 4 unde ai 3 serii scare la 2(in afara de ce am spus eu la spate.lasa-le asa acolo.)

| paradoXu a răspuns:

Exercitiile sunt ok, dar trebuie sa lucrezi si abdomenul si sa si arzi caloriile in exces, deci trebuie sa introduci exercitii cardio, cat si exercitii pentru abdomen in program.
Uite, de exemplu programul meu:
Luni: Brate si spate sau abdomen
Marti: Cardio
Miercuri: Piept si abdomen
Joi:Cardio
Vineritongueicioare si/sau Abdomen
Sambata:Cardio
Duminica: piept/abdomen/odihna
Nu zic ca programul meu ar fi mai bun ca al tau, dar e bine sa introduci toate grupele musculare in el. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru paradoXu):

E prea mult brate si spate intr-un singur antrenament

si de ce ai pus piept de 2 ori? vrei sa ramai in urma cu pieptul? eu credeam ca e grupa importanta...

mai bine lasi luni spate si muti miercuri brate

| paradoXu a răspuns (pentru Cosmin86):

Am uitat sa mentionez ca eu fac fitness nu bodybuilding, pentru mine e mai important abdomenul, dar adevarul e ca eu antrenez de 3 ori pe saptamana pieptul(acesta este programul meu temporar sa scap de cateva kilograme in plus). Mersi totusi de raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru paradoXu):

Faci prea mult. Iti trebuiesc cel putin 2 zile de pauza. SI umerii cui ii lasi?