| LegionarulRoman a întrebat:

Azi am inceput pentru prima oara un antrenament acasa pentru triceps( am 14 ani).Fac cu gantere de 3 kg(desi mi-e rusine happy-pentru ca cu 4 nu pot sa fac toate seturile). O sa va prezint programul si vreau sa imi spuneti daca sa mai las un exercitiu, sa-l inlocuiesc cu altul sau sa fac mai putine seturi: 3x12 flotari la banca(fara greutati suplimentare); extensii din aplecat 4x12; extensii deasupra capului 4x12 si overhead 4x12. Precizez ca n-am mai facut niciodata inainte.

P.S:pentru varsta de 14 ani este indicat flexii cu haltera si genoflexiuni cu haltera in spate?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

15 serii pentru triceps? Tricepsul e o grupa mica, 3 exercitii a cate 3 serii fiecare, 9 serii in total, e suficient ca sa faci progrese. Mai mult deja il supra-antrenezi.

Incearca si serii cu greutati putin mai mari, sa faci maxim 6-8 repetari, pentru forta, din cand in cand.

Flexii cu hatlera da, daca le faci corect, genu cu haltera nu.

| LegionarulRoman explică (pentru Cosmin86):

Ok! Dar cum e mai bine flexii cu haltera sau cu bara EZ?

| Cosmin86 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ambele, pentru variatie e bine sa schimbi exercitiile, eu fac 2-3 saptamani cu bara dreapta, apoi 2-3 cu bara Z.

Bicepsul se lucreaza mai bine cu bara dreapta, dar si incheieturile sunt mai stresate, bara Z protejeaza mai bine incheieturile. Pe de alta parte, daca le protejezi prea mult, o sa ramana slabe, cu toate ca la 14 ani eu le-as proteja :)

P.S. : discutii interesante despre triceps :
http://www.culturism.ro/......iceps.html

Gasesti si despre biceps acolo o gramada.