| KEKS a întrebat:

am 14 ani si vreau sa am o masa musculara mai mare. puteti sa-mi dati niste sfaturi in afara de sala /

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si pe langa ce ti s-a spus : o alimentatie bogata in proteine e foarte importanta.

proteine, proteine, proteine, la fiecare din cele 4-5 mese zilnice ( sper ca stii ca doar cu 3 mese nu prea o sa pui muschi )

| Voidwithin a răspuns:

Salut si eu am 14 ani si merg la sala de 3 luni se vad diferente, nu foarte mari dar bratele au crescut in special in zona pieptului si a spatelui observ diferente majore.Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa te duci la sala, nu trebuie sa-ti fie rusine pentru ca toti de acolo au fost incepatori, ia-ti un prieten si ducetiva impreuna la sala deoare ce la unele aparate ai nevoie sati stea cineva in spate pentru siguranta...

| Veleno1 a răspuns:

Inafara de sala e imposibil, daca mananci mult ti se mareste stratul de grasime.fa acasa flotari, cauta ex pentru acasa ca de aia ai net

| BelehuzCorneliaAlexandra a răspuns:

Alege exercitii care angajeaza cat mai multi muschi, cum ar fi genuflexiuni, indreptari cu haltere, flotari la paralele. Foloseste greutati mari, care sa insemne cel putin 85% din cat poti ridica o data. Daca vrei rezultate cat mai rapide lucreaza mai mult la sala si alearga mai putin.

| Karie1467 a răspuns:

Flotari
Abdomene
Genoflexiuni
La 14 ani nu este recomandat sa mergi la sala.Greutatile taseaza coloana si opresc cresterea. Daca mai iei si steroizi...s-a dus naibii tot corpul tau, pentru ca o sa devii dependent de sala si daca te lasi o sa te ingrasi ft repede.
Cauta pe Google exercitii izometrice, ar trebui sa te ajute in lucrarea unor anumite grupe de muschi.
O dieta bogata in proteine si carbohidrati ajuta de asemenea ft mult, si nu combina exercitiile cardio(care sunt de slabit si iti scad masa musculara, lucrand in schimb fibra) cu cele de crestere a masei musculare, pentru ca nu o sa-ti iasa nimic.
Cresterea masei musculare se face mai incet decat cu sala, dar vei lucra si fibra in acelasi timp, deci vei avea si o forta mai mare, nu vei fi umflat si cam atat.
Sper ca te-am ajutat

| Cosmin86 a răspuns (pentru Karie1467):

Exercitiile izometrice sunt mai soliciante decat sala, nu sunt pentru 14 ani happy

Si e ok sa combini sala cu cardio.

Forta mai mare fara sala? N-ai nicio treaba cu sportul asta, nu? laughing

| Karie1467 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa stii ca nu laughing
Dar am prieteni care fac sala si se umfla cu steroizi si mor la 10 flotari asa ca nu vad de ce sa cred ca sala e buna
Ai acelasi rezultat oricum daca faci flotari acasa, si exerctiile izometrice nu sunt neaparat mai solicitante decat sala
Eu am 15 ani si fac flotari obisnuite, la sold, in pumni si diamant si abdomene la bara si obisnuite, pe podea si nu mi se par foarte grele, si unele sunt considerate chiar exercitii izometrice.In paralel fac streching si gimnastica, pentru a nu-mi pierde flexibilitatea.E bine sa existe un echilibru totusi
Si conteaza foarte mult si CUM lucrezi, ca degeaba faci sala daca nu stii sa faci exercitiile corect...
Si cum am mai spus, nu e recomandata sala pana pe la 16-17 ani pentru ca corpul e in perioada de crestere, iar sala taseaza(apasa pe) coloana foarte mult si opreste cresterea.Mai sunt si alte inconveniente, cum ar fi ca iti pierzi viteza si flexibilitatea daca faci numai sala.Parerea mea...
Acuma fiecare face cum vrea, nu doresc sa influentez pe nimeni.Totusi, cea mai buna chestie pe care ai putea sa o faci este sa te apuci de un sport, asta dezvolta cel mai armonios muschii si organismul big grin
Pace.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Karie1467):

Evident ca daca faci sala prost o sa ai rezultate proaste.

Dar daca te antrenezi corect, cu program si alimentatie corespunzatoare, o sa ai rezultate mult mai bune decat acasa.

P.S. : cu flotari faci piept, ar trebui sa lucrezi tot corpul.

Exercitii izometrice nu inseamna flotari, inseamna incordarea muschiului fara deplasarea segmentelor ( gen tii o greutate nemiscata 10 secunde, sau stai intr-o tractiune 10 secunde nemiscata, etc. ).

Si sala se combina cu cardio ( in special cu alergat ).

| Karie1467 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aici ai dreptate, dar trebuie sa mentionez ca flotarile nu lucreaza numai pieptul.In functie de cum le faci, iti poti lucra toata partea de sus a corpului, si chiar si picioarele.Totul tine de tehnica.
In ceea ce ma priveste, nu am mers pana acum la sala si nici nu planuiesc sa o fac si, in concluzie, nu recomand nimanui sa o faca, mai ales la 14 ani, dar nu pot sa intervin in vointa cuiva.
Asa ca, Keks, ai pareri pro si contra in legatura cu mersul la sala.De aici e alegerea ta daca vrei sa mergi sau nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Karie1467):

Da, dar aici intervin cateva probleme :

- pentru muschi faci maxim 10 repetari, cand poti mai multe maresti greutatea ( pe serie ), la flotari e cam greu sa maresti greutatea
- spatele se lucreaza cu miscari de tras ( tractiuni, ramat, indreptari ), nu cu miscari de impins ( flotari )
- exercitiile de baza ( gen flotari ) trebuiesc suplimentate cu exercitii de izolare, ca sa stimulezi ca lumea fibrele, acasa e cam greu sa faci izolare
- picioare? NIMENI cu flotari nu o sa faca picioare ca aia care fac genuflexiuni cu 150 de kg pe umeri happy

POATE intr-o zi o sa treci pe la sala si o sa vezi o diferenta uriasa fata de ce faci tu acasa happy