| MateiAlexandru987789 a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani si fac calisthenics, sunt incepator.
Eu m-am apucat de calisthenics pentru a obtine forta la flotari, tractiuni, diferite nebunii cum ar fi planche, handstand, etc...

Am vazut multi care au dezvoltat si o masa musculara mare din calisthenics, ceea ce eu nu prea doresc. ( bun dar nu va imaginati ca nu vreau muschi, doar ca nici sa am batu de 60, adica sa ma bazez mai mult pe forta vreau.)

Asa. Si intrebarea vine.
Eu fac push pull legs
Sa zicem in ziua de pusb, fac diferite flotari: diamnat, normal, archer, etc, maxim a cate 2 seturi fiecare...
Deci daca eu as vrea sa dezvolt in special forta, vum ar trebui sa le fac?
Adica pauze lugi sau scurte intre serii?
Si mai stiu o chestie, dar nu stiu daca e adevarat, ca daca atunci cand faci sa zicem flotari, daca le faci 2 sec in jos si te ridici rapid, devzolti forta, e adevarat?

Precizez ca mai fac diferite izometrii, fac flotati negative cu incetinire destul de mare, dar nu stiu la seturi, si cum sa le fac pe alea de la antrenament.
Sper sa ma ajuti!

3 răspunsuri:
| Strwberrs a răspuns:

Mergi si la gym, o sa te ajute multwinking

| omuletulofficial a răspuns:

Incearca sa faci si sala pe langa asta, sa iti dezvolti si muschii nu doar forta

| Cehoslovacia a răspuns (pentru omuletulofficial):

Cand dezvolta muschi automat dezvolta si forta, bine lasand categoria powerlifting sau strongman.