| Everlast15 a întrebat:

am 15 ani si practic boxul de aproximativ 1 luna si jumatate insa nu sunt prea multumit de mine insumi.La antrenamente ma descurc foarte bine, am rapiditate, forta si dexteritate asa cum mi-a spus si antrenorul. Dar pe strada daca cineva vine la mine gen " ba esti smecher ". ma cam pierd putin.practic evit sa lovesc si asta nu imi place. Vreau sa imi raspunda doar cei ce au practicat " batai de strada " sau alte lupte de contact pentru ceva ani.Cum sa scap de aceasta " ezitare " si cum sa ma inraiesc? In adevaratul sens al cuvantului " inraiesc ". Cum pot deveni mai dur? Nu vreau sa imi veniti cu raspunsuri gen " Nu te bate, ca o sa ai probleme cu legea" sau alte raspunsuri de genul. Da, vreau sa ma inraiesc special pentru " box " dar si pentru " bataile de strada ".
P. S : Nu vreau sa omor lumea pe strada, doar pentru autoaparare.

11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Cand nu stapanesti un sport cum este Boxul, este normal sa-ti fie frica pe strada sau sa eviti o lupta adevarata nu in sala. In sala se stie ca faci un antrenament iar cei care se ocupa de tine te protejaza Pe strada este cu totul altceva. De acea odata ce vei stapani cu adevarat acel sport, numai atunci vei avea incredere in tine si vei fii un dur sau un puternic sau un tupeist in a te bate. Este bine ca faci acest sport de contact, odata cu el te dezvolti si tu spiritual si fizic. Asa se spune> Multi se inscriu putin sunt chemati. Vezi care parte este a ta. Eu practic Artele Martiale, sunt instructor, dar recunosc ca la o bataie adevarata pe strada cu fel si fel de indivizi, daca pot evit. In cel mai rau caz, intr-adevar actionez, dar fra menajamente. Deci> Atentie cu duritatea. Aceste sporturi de contact, le faci cu zambetul pe buze nu cu nervi. De la nervi, vei pierde tot. Pa!

| negru30 a răspuns:

Nu confunda bataia din ring cu cea stradala pentru ca te pacalesti - ramai la sportul tau si cd cineva te intreaba daca esti smecher - spune-i ca nu ca esti fraier - desteptul cedeaza Nu te inrai - nu lasa raul sa intre in inima ta Strada este ca o jungla - ramai la sportul tau - asa vei ajunge cineva

| Λndrei a răspuns:

Nu trebuie sa fi neaparat rau ca sa practici sport.Chestia cu ezitarea apare probabil din cauza ca tu nu te-ai prea batut iar in ring sti ca exista limite, pe strada limitele se transforma-n spital.Cu inraitu' nu stiu cum sa te ajut pentru ca sunt o persoana calma, nici cu bataia nu pot sa spun ca am o istorie desavarsit pentru ca rar mi se intampla sa sara cineva la mine(loves rau de tot si nu stiu sa ma opresc uneori).Eu zic ca mai bine ai gandi cu capul si nu cu pumnul.Ai grija si in ce te bagi...

| RyugaHideki a răspuns:

Da

| Everlast15 explică:

Da dar totusi la antrenamente cand mai facem intre noi " sparring " adica meci fara decizie.am tupeu sa lovesc si nu imi pasa ca primesc lovituri.dar cum imi dau jos manusile si bandajele gata.se pierde acel tupeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te apuci de sport ca sa nu mai fii nevit sa lupti,nu sa devii mare bataus.un maestru de carate a fugit de vreo trei golani, fiindca ii placea sa alerge. oprit fiind de politisti si golanii la fel, fiind legitimati acestia il intreaba pe maestru; pentru Dumnezeu de ce a-ti mai fugit? acesta le raspunse ridicand clontii periculosi ai degetelor; nu era cinstit.adica el putea sa-i termine, in secunda unu, dar nu erau niste adversari pe masura lui.

| Korrawi a răspuns:

Eu zic sa eviti bataia pe strada pentru ca nu ai de unde sa stii ce se poate intampla. Daca nu ai de ales, e ok sa te aperi pe tine sau pe cei apropiati tie. Dar gandeste-te ca poti ori sa-l ranesti/omori pe dobitocu respectiv (ii dai un pumn, il faci KO, cade si se loveste la cap de asfalt/bordura/masa. si da coltu) ori sa patesti tu ceva grav. Pe strada, nu ai de unde sa stii de unde scoate "smecheru'" un cutit, o sabie sau mai stiu eu ce *** si ajungi la 3 metri sub pamant pentru o prostie. Iti recomand sa citesti asta, explica foarte bine... daca vrei sa urmezi calea asta sau nu, e alegerea ta.
http://www.freeinfosociety.com/media/pdf/2709.pdf
Aikido the art of fighting without fighting

| yasana a răspuns:

Eu zic sa te uiti la tv... la filme cu batai la box, wrestling, carate mai multe emisiuni cu batai, sper ca te-am ajutat... funda?

| maria912013 a răspuns:

Eziti sa iti arati duritatea pentru ca esti o fire mai sensibila.Desi practici box, caracterul tau nu da dovada de o persoana violenta.Parerea mea este ca tine de mintea ta acest lucru, nu de forta pe care o ai in maini. Duritatea de care vrei sa dai dovada poate fi declansata doar din interior.

| Kornelyu a răspuns:

Sparingul este doar 20 % dintr-o lupta adevarata,
mergi la campionate si bate-te cu luptatori necunoscuti si atunci prinzi curaj...
campionatele sunt sursa de practica...

| Nykolae a răspuns:

Teas putea ajuta...pentru a te inrai iti trebuie tupeu,iar tupeul il dobandesti cand nu te dai inapoi, cand iti spune "unu esti smecher" tu imbrancestel fara nicio ezitare si incerca sa ridici tonul, iar daca e nevoie nu ezita sa dai cu pumnu
PS:Ce ti-am raspuns acum nu cred ca ar trebui sa folosesti prea des pentru ca la un moment dat vei avea probleme...dar e decizia ta