| Marius66544 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa intreb daca e bine sa ma apuc de sala si sa i`au proteine. Ceva pentru masa musculara [ ceva sa nu am probleme ] Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

E ok sa te apuci de sala, dar sa te antrenzi corect, nu antrenamnte handicapate de genul "flotari zilnic".

Si vezi ca muschii nu cresc de la exercitii, cresc de la mancare + exercitii + odihna. Muschii cresc in zilele de pauza, NU cand ii lucrezi.

Cel mai important lucru e mancare, ai nevoie de :

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate
carbohidrati = cartofi, orez, paste, quinoa, etc.
grasimi sanatoase = masline, nuci, alune, etc.

Dar numarul 1 raman proteinele, asigura-ti 2 grame / kg-corp zilnic, altfel nu faci mare lucru.

Si la sala vorbeste cu instructorul de acolo sa-ti faca un program, nu te antrena haotic.

Suplimente iei doar dupa ce pui la punct alimentatia, odihna si antrenamentul, ca altfel iei degeaba

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga la fiare si proteine, fasole in special happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fasolea e o sursa slaba de proteine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

In comparatie cu ce?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu sursele de proteina care au profil complet de aminoacizi : carne, branza, oua, lactate, peste. Si care au si concentratie de proteine mai mare.

| georgeceltoma a răspuns:

Poti sa te apuci linistit de sala, eu am inceput de la 11 ani dar lejer la inceput fara proteine,nu ai nevoie la varsta ta de asa ceva,incearca prima data sa faci din acest sport o placere apoi cu trecerea aniilor te vei dezvolta progresiv,daca grabesti lucruriile poti avea rezultate la aspectul fizic dar anumite organe pot fi afectate,inca esti in dezvoltare,corpul produce testosteron pentru a-ti dezvolta organele masculine nu muschii de arnold.
Nu fa greseala multora, prima oara fa fitness apoi culturism, obisnuieste-te sa lucrezi curat si corect si alimenteaza-ti corpul natural nu cu prafuri apoi daca vrei sa devi campion este un alt nivel la care trebuie sa schimbi mult mai multe, dar la nivelul de incepator eu asta iti recomand. Si nu lua decizia doar de pe TPU spune-le ceea ce ti-am scris noi aici si parintilor tai, eu au o mai mare capacitate de a intelege lucruriile logic

| Marius66544 explică (pentru georgeceltoma):

Mersii mult happy!

| Cosmin86 a răspuns (pentru georgeceltoma):

Si cu prafuri tot natural e, mai ales daca vorbim de "concentrate proteice" sau alte suplimente alimentare.

| georgeceltoma a răspuns (pentru Cosmin86):

Cat la suta natural? poti lua o banana sa o faci pudra iar apoi sa se pastreze 1 an de zile, asta in mod natural?

| Cosmin86 a răspuns (pentru georgeceltoma):

Pai asta e valabil pentru 50 % din ce ai in frigider, si o cutie de lapte tine dubios de mult. Eu ma refeream strict la proteinele din ea.

| wat100 a răspuns:

Si eu am 15 ani si tot asa ziceam sa ma duc la sala (dar bani dati degeaba).De vreun an si 10 luni fac in fiecare zi flotari(40-50)diverse http://www.youtube.com/watch?v=fSZ6oEquwTI si abdomene(60-70) http://www.youtube.com/watch?v=y5LSbW5EfxU dupa vreo 3-4 luni au inceput sa se vada rezultate:biceps, triceps, spate si piept sunt foarte multumit.Deci,eu sincer nu prea ti-as recomanda sala si proteinele in nici un caz. Poti sa te duci la sala daca vrei sa fi dita mai omu si sa faci culturism de performanta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru wat100):

Habar n-ai ce inseamna sala, imi dau seama ce progrese de 2 bani ai cu antrenamentul ala de 2 bani laughing

Tu nici macar nu acorzi timp de refacere muschilor, auzi, in fiecare zi flotari rolling on the floor

copil mic batut in cap laughing