| alexionut45 a întrebat:

am 15 ani... vreau sa va intreb batoanele pronutrition bar si protein r sunt benefice pentru masa musculara? si daca da cum trebuie sa le iau inainte sau dupa antrenament? si de cate ori pe zi?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu neaparat adevarat e ca ajuta putin dar nu mult.
Oricum daca vrei muschii du-te la sala.
Bafta!

| Cosmin86 a răspuns:

Da, acceptabile.

eu luam 3 inainte de antrenament si 4 dupa, cam asa. dar e cam mult zahar, e mult mai bun un concentrat proteic

| laurentiuiancu a răspuns:

Mult mai ok ar fi sa iei un concentrat proteic decat acele batoane happy Solutia ideala ar fi sa mergi la nutritionist, insa daca nu ai posibilitatea, incearca sa-ti faci un program alimentar astfel incat sa consumi minim 2grame de proteina pentru fiecare kilogram de masa corporala.
Exemplu: un sportiv de 80 de kilograme are nevoie cam de 180-200 de grame de proteine zilnic.