| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, 170cm; 60kg, as vrea sa ma ingras pana la 70kg, nu vreau sa am un corp definit, doar sa fiu mai mare, am incercat mult sa ma ingras si nu am putut, voi in cat timp ati pus greutate? Cat e maximul pe luna sa pui?

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Nu stiu care-i maximul dar am auzit de oameni ce au reusit sa se ingrase 30 de kg intr-o luna. Tin minte si acum ca in ultimile trei luni de dinainte de bac am reusit sa ma ingras 10 kg din cauza ca de abia de mai faceam miscare si invatam tot timpul mancand dulciuri.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Kerre):

Asa ceva e imposibil

| RAY a răspuns:

Mananca mai mult

| Anabela777 a răspuns (pentru RAY):

Vorbesti de cele 30 de kg intr-o luna? Nu stiu ce sa zic, dar sunt tot felul de stiri pe internet legate de treaba asta.

| RAY a răspuns (pentru Anabela777):

Tu crezi netul?
30 kg = 200 de mii de calorii, omul cosuma 2000 de calorii in 24 de ore, practic nu ar putea consuma atatea calorii in 30 de zile si sa fie si pe plus

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Tu crezi ca a mancat 100 de mii de calorii, eu nu cred, nu credeti ce e pe Youtube

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Daca un 1kg de grasime are 9000 de calorii asta inseamna 10 kg de slanina pura, dulciuri ar insemna dublu 20 de kg

| RAY a răspuns (pentru Kerre):

Tin minte si acum ca in ultimile trei luni de dinainte de bac am reusit sa ma ingras 10 kg din cauza ca de abia de mai faceam miscare si invatam tot timpul mancand dulciuri.

de acord

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Da-i de la minutul 7, timp de vreo 4 minute, date pe rapid, uita-te si tu cat baga in el.
Cred ca poti sa mananci 200-300k calorii intr-o luna. daca stii ce sa mananci, cateva mii de calorii le iei numai dintr-un borcan de nutela si vreo 20 de clatitehee hee Desigur ca in "challenge-ul" asta nu prea vor exista alimente sanatoase, dar e posibil cred eu.
Pai numai la o masa azi am mancat o pizza si vreo 2 inghetate de ciocolata polar, 100g fiecare... ieri nu prea am mancat nimic iar azi m-am aruncat si am mancat tot ce am gasit laughing
Vreo 2.000 calorii pizza + 7-800 calorii de la inghetate, aproape 3000 calorii... Pe la ora 1-2 am mancat vreo 5-6 mici, jumatate de paine, am baut cateva pahare de cola... cred ca peste 1.500 calorii si aici.
Acum vreo 4-5 ore am mancat un kebab destul de mare + vreo 2 ciocolati 40g fiecare + cateva bomboane... vreo 5-600 calorii kebabu + 500 ciocolatile, am facut 1.000 cu usurinta.
Deci am mancat pe putin 5.000 de calorii si nici nu m-am straduit prea mult.
Bine, m-am si umplut pe moment, dar n-a fost cine stie ce... daca ai multi bani si timp, faci peste 200k calorii intr-o luna.
P.s E vrajeala faza cu "omul consuma 2.000 calorii in 24 de ore", un barbat de obicei consuma peste 2.500 de calorii zilnic, o femeie in jur de 2.100-2.200, persoanele mai inalte si mai corpolente pot ajunge chiar si la 3.000 de calorii.
Aici nu vorbesc de cei sedentari, dar chiar si asa, 2.000 e prea putin.

| raMLesS a răspuns (pentru raMLesS):

Inghetatele polar aveau cam 150 grame, nu 100 *

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Organismul lui omule in functie de rata metabolica atata consuma, cam 2000 de calorii, depinde de inaltime, greutate, masa musculara

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Pai si daca cineva mananca 30.000 calorii, altcineva 40.000, nu o sa fie acumulate toate caloriile? Sau corpul lui nu o sa faca diferenta din cauza cantitatii de mancare?
"Organismul lui omule in functie de rata metabolica atata consuma, cam 2000 de calorii, depinde de inaltime, greutate, masa musculara" Da, restul o sa fie transformat in grasime.

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

"Daca un 1kg de grasime are 9000 de calorii asta inseamna 10 kg de slanina pura, dulciuri ar insemna dublu 20 de kg"
E ca si cum ai bea ulei.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Caloriile te baga in groapa nu lipsa lor

| Kerre a răspuns:

Singurul lucru care influentiaza slabirea/mentinera sau ingrasarea este numarul de calorii consumate. Daca nu esti intr-un surplus caloric adica sa mananci mai mult decat consuma corpul tau atunci nu te vei ingrasa, asa este si la slabit trebuie sa mananci mai putin decat consuma corpul tau.