| MadalinNicusor2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Am 17 ani si ceva
Am si eu o problema!
Anul trecut pe vremea aceasta, aveam 68 si ceva de kg, ajungand in vara la aproape 70.

Cum a venit toamna,iarna, am inceput sa slabesc fara sa vreau, ajungand in martie la 65 kg.
Prin aprilie, m-a luat o raceala de aceea puternica si am ajuns la 63 kg.

De atunci am mancat cat am putut, cu speranta ca voi ajunge la 68 kg ca inainte.

Fara rezultate, am mancat pana nu mai puteam si dupa 1 luna si ceva de mancat cat de mult am putut, am ajuns la 65, 80 kg

De aici nu pot sa ma mai ingras, nu inteleg, nu pot sa mai trec de 65 kg, oricat as mânca, as vrea sa ajung la 70kg, nu imi place cum arat din punct de vedere fizic acum! Manânc pana imi vine aproape sa vomit si dupa 15 min iarasi ma apuca foamea.

Intrebarile sunt:
Cum as putea sa ma ingraș rapid? (Mănânc foarte, foarte mult pe zi si degeaba)
De ce am ramas blocat la 65 kg?
Cum pot sa imi castig inapoi kg-le?
Care este motivul pentru care slabesc cand se apropie sezonul rece?

5 răspunsuri:
| mdc98 a răspuns:

Tocmai, ai grija cu mancatul " foarte foarte mult", nu asa se face.
Trebuie sa mananci sanatos, sa ai 3 mese pe zi + 2 gustari. Si sa ai surplus caloric din alimentele ce le consumi, eventual poti incerca sa te ingrasi prin sport, banuiesc ca vrei masa musculara, nu grasime, nu? Poti incepe sa faci sala si sa consumi proteine.

| MadalinNicusor2004 explică (pentru mdc98):

Ma gandeam sa fac sala
Dar nu as vrea sa slabesc la fața, imi sta foarte bine cu puține fălci

Banuiesc ca daca ma duc la sala, risc sa dau jos fălcile, pe care nu prea le mai am, ca si atunci cand aveam 70 kg
Eu vreau sa le pastrez

| mdc98 a răspuns (pentru MadalinNicusor2004):

Pai nu te duci la sala ca sa slabesti, nu fa cardio, fa doar exercitii cu greutati dar atentie, greutatile le ajustezi in timp. Adica nu ridici din prima 50 kg, ci treptat pe cum iti dezvolti forta si musculatura.
Si trebuie sa mananci mult, in special proteina, nu prostii gest fast food etc.
Aceeasi problema o am si eu cu slabitul la fata. Eu voiam sa slabesc cateva kg dar nu voiam sa slabesc la fata pentru ca as fi fost zombie, dar o data ce te ingrasi sanatos(masa musculara) vei vedea ce bine arati fata de grasimea acumulata.

| MadalinNicusor2004 explică (pentru mdc98):

Iau cate 4 mii calorii pe zi si fara rezultate!
Am avut zi si cu 6 mii calorii
Si nu fac foarte mult efort fizic, sa ard

| mdc98 a răspuns (pentru MadalinNicusor2004):

Inseamna ca asa iti e organismul, sau ceva nu faci tu bine, mai ales daca spui ca mananci prostii.
Eu zic sa apelezi la un antrenor de fitness, te si ajuta la sala si iti face si plan de alimentatie.