| aztec123 a întrebat:

Salut tpu.Am 18 ani, 1.70 si 55 kg. As vrea sa ma apuc de sala si sa iau proteine dar am unele neclaritati. Sunt bune acele proteine care le iau? adica sa nu faca rau in organism.Eu vreau sa iau pentru a ma ingrasa putin si sa arat cat de cat bine. Vreau sa stiu daca sunt bune..pentru ca am auzit pe multi ca daca iei si nu mai faci sala se lasa muschii si tot felul de chestii.Eu doar vreau sa pun cateva kg pe mine si sa arat cat de cat ok.DAu funda care ma ajuta

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ca sa intelegi :

proteine = carne, peste, branza, oua, alte lactate, unele legume

Ce vrei sa spui tu sunt SUPLIMENTE CU PROTEINE ( ca exista o gramada de tipuri de suplimente ). Si alea sunt tot mancare concentrata.

Singurul lucru care te poate afecta sunt indulcitorii artificiali ( pentru aroma de ciocolata, vanilie, etc. ), asa ca ia suplimentele avizate, FARA ASPARTAM, GLUTEN sau alte porcarii de indulcitori sintetici

p.s. : ca sa te ingrasi te axezi pe carbohidrati, nu pe proteine

| Wehes a răspuns:

Tu iei proteine in fiecare zi ( ti le-a enumerat Cosmin ) si n-ai murit pana acuma.
Ce cauti tu se numesc suplimente si daca vrei sa iei in greutate ai nevoie de un Gainer ( Carbohidrati ) nu ''proteine''.

| ktlina a răspuns:

Eu zic sa te apuci de sala si sa iti iei proteinele din alimente; carne, peste carbohidrati(paine, cereale integrale etc.) Sunt fata insa si eu merg la sala regulat si am capatat o masa musculara potrivita pentru mine in cateva luni. Ar trebui sa mananci variat si sanatos. Esti destul de slab pentru varsta ta.

| SskorpyonN a răspuns:

"jumbo mass", proteine speciale pentru cresterea masei musculare. si te ingrasa usor si da se lasa muschii daca ei proteine aiurea ca si cum ai lua thinking nu stiu. bomboane un exemplu big grin dar jumbo mass sunt foarte bune pentru fibra + crestera caloriilor usor in acelasi timp cu tonifierea zonelor musculoasewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru SskorpyonN):

Ti s-a lasat tie creierul de poti abera

proteinele se gasesc in mancare => la TOATA LUMEA ar trebui sa se lase muschii, ca toata lumea mananca ( dupa logica ta de 2 bani )

Iar jumbo mass = o mizerie de la nutritech, plina de zahar, buna sa faci diabet daca iei o perioada lunga