| anonim_4396 a întrebat:

Salut happy Vreau sa ma apuc de sala pentru ca sunt destul de dezvoltat pentru varsta mea si chiar mi-ar prinde bine big grin Vreau sa stiu care proteine sunt cele mai bune? :/ Am auzit ca dupa ce faci antrenamentul trebuie sa iei proteine ca sa se "puna" muschii pe tine. Deci, ce proteine sunt cele mai bune? >: Multumesc anticipat

P.S: Dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| NDC12 a răspuns:

Proteinele sunt niste suplimente pe care le consumam pentru a nu ne forta stomacul ca sa ne luam proteinele din mancare. Asta ar insemna sa mancam 13 oua pe zi +500 grame piept de pui,carne, branza, lapte, etc ( ceea ce e prea mult, si ne fortam stomacul ). Unele dintre cele mai bune proteine sunt http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/ sau http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/. Nu trebuie luate doar dupa antrenament, trebuie sa iti asiguri 2 grame proteine / kg, nu mi-ai spus cate kg ai deci nu te pot ajuta, calculezi tu de cate ori pe zi trebuie sa iei. Nu uita ca trebuie sa ai 5 mese pe zi, si mai iei proteine si din mancare ( lapte, carne, branza, oua, peste ).

20 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Gold whey standard de la ON este de 9 ani campionul izolatelor proteice o.O, desi nu este cel mai bun. Cea mai buna proteina este considerata de catre multi hidro whey de la ON, dar e 315 ron 900 grame. La capitolul izolate proteice mereu am mers pe ON sau SCITEC ca firme producatoare

| Anonymous10000 a răspuns:

Baietii big grin eu sunt incepator, iar voi stiti, din cate vad.Banii nu sunt o problemawinking Doar ca vreau sa imi ziceti exact cam ce ar trebui sa iau si cand happy De fapt, poate cineva sa imi zica complet ce ar trebui sa fac ca sa imi dezvolt musculatura? big grin Am inteles ca proteinele Whey Gold sunt foarte bune! Deci, cam ce ar trebui sa fac?
-5 mese pe zi
-proteine din mancare(sa ma hranesc) + proteinele acestea
-odihna
Acum, nu stiu ce este acest gainer o_O Cel mai bine pana acum mi s-a parut NDC12.Dar si alex96korn si JohnnyBi mi-ati explicat cate ceva happy big grin Va astept cu mai multe detalii.
P.S: Funda tot o dau!winking

| Anonymous10000 a răspuns:

Am 16 ani.1.90 inaltime si 100 kg straight face Si asta ma supara! sad Vreau sa scap de acele kg in plus si sa le transform in muschi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymous10000):

Nu le poti transforma in muschi, e imposibil anatomic sa transformi o celula in alt tip de celula.

poti sa arzi grasimea si apoi sa maresti muschii, asta da, se poate

| Anonymous10000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta ziceam si eu... straight face Chill ca stiu si eu ce trebuie sa facwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymous10000):

Si ca sa-ti raspund la intrebare :

cele mai bune din :

1) mancare : curcan, pui, peste ( somon ), migdale, ovaz, ciuperci, branza, oua

2) suplimente : whey gold de la ON, elite whey - de la dymatize si altele de top

| Anonymous10000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi boss : Dar eu nu vreau sa mai cresc.Nu vreau sa ma fac mai mare! Sunt destul de mare. Vreau doar sa-mi creasca masa musculara repede.Si din cate mi-a zis cineva, proteinele sunt pentru dezvoltare(sa te faci mare, zice...) crying iar eu nu vreau asta. Vreau doar sa-mi creasca masa musculara..So,ce este acest "gainer"? La ce foloseste?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymous10000):

Si cum naiba sa-ti creasca masa musculara FARA sa cresti tu?

tu nu realizezi ca te contrazici singur?

| Anonymous10000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Prin simplul antrenament, cred.Boy,eu sunt un novice straight face Do you understand?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymous10000):

Deci

masa musculara e facuta din MUSCHI.

Cand cresc muschii => cresti si tu, e simplu si LOGIC

| Knife00 a răspuns (pentru Anonymous10000):

Cum zicea si Cosmin, tu oricum ai sa mai cresti 3-4 centimetri poate chiar 5 pentru ca n-ai cum sa iti dezvolti musculatura fara sa te dezvolti un pic si in inaltime. Oricum n-o sa se mai observe asa de tare daca te latesti in spate.winking

| Anonymous10000 a răspuns:

Baietii unde ati plecat? thinking O_o Mai am nevoie de cateva raspunsuri din partea voastra la intrebarea ante-pen-ultima

| Anonymous10000 a răspuns:

Cosmin,NDC,Johnny,Knife si alex.Va multumesc tuturor pentru sustinere big grin Ma bucur ca m.ati putut ajuta happy Bafta!

| NDC12 a răspuns (pentru Anonymous10000):

Cu placere.

Ai intrebat ce este un gainer, daca nu mi-ai raspuns doar mie, sau la unul dintre noi in special ca sa primesc notificare nu am cum sa iti raspund, pentru ca nu m-am mai uitat la intrebarea asta, si nu am cum sa vad ce ai mai intrebat.

Un gainer e un supliment care contine in jur de 20 % proteine si 80% carbohidrati. El te ajuta sa pui masa musculara, dar cu grasime, sa iti explic asa sa intelegi. 80% Carbohidrati = grasime, 20% proteine = proteine. Deci cu proteine mai putine.Tu la 90 kg si daca zici ca vrei sa slabesti nu ai nevoie de gainer, ai nevoie de un supliment proteic, unul din cele pe care ti le-am dat mai sus.

| Anonymous10000 a răspuns (pentru NDC12):

Multumesc foarte mult manwinking Boy esti de treaba happy

| alex96korn a răspuns:

Deci in primul rand nu proteinele te ajuta sa cresti.Sunt si ele un stimulent pentru masa musculara, doar de aceea se cheama suplimente, insa daca ai 5-6, mese bogate, odihna 8 ore si tragi tare, plus un supliment ai sa faci treaba.Recomant syntha 6(proteina pura), iar daca vrei un gainer poti alege serious mass.Amandoua le gasesti pe megaproteine.ro

| NDC12 a răspuns (pentru alex96korn):

Proteinele nu te ajuta sa cresti? Exprima-te corect, si explica-i corect, altfel intelege gresit. Daca nu te ajuta sa " cresti " de ce mai dam banii pe ele? Proteinele au rolul de a iti " hranii muschii " =>> astfel te ajuta sa cresti. Proteinele le luam si din mancare, nu cred ca mananci tu 13 oua pe zi, +500 grame piept de pui( poate si mai mult, depinde cate kg ai ) ca sa nu mai ai nevoie de proteine.

| alex96korn a răspuns (pentru NDC12):

Da prietene dar daca iei doar proteinele si la capitolul hrana si odihna stai prost ai sa vezi ca termini borcanul si nai sa vezi rezultate

| NDC12 a răspuns (pentru alex96korn):

Exact,dar eu ce i-am raspuns mai sus? Tu nu te-ai exprimat corect, ai spus ca nu te ajuta sa cresti ( trebuia sa spui nu te ajuta sa cresti daca nu mananci de 5 ori pe zi, nu te odihnesti, nu ai un antrenament corect, etc )

| JohnnyBi a răspuns (pentru alex96korn):

De fapt, biologic si chimic vorbind, cam proteinele te fac sa cresti. ca alea 5-6 mese pe zi contin proteine. ia incearca tu sa mananci numai carbohidrati, sa vezi ce se intampla...si syntha-6 si serious mass? prea mult