| Avasilichioaei_Denis_1990 a întrebat:

am nevoie de ajutor. Cum as putea sa fiu un bun portar? Adica sa nu pot primi gol. Ma-ti putea ajuta un pic cu niste sfaturi va rog?

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca orice portar primeste goluri, e imposibil sa fii asa bun incat sa nu primesti gol, cum ai zis tu. In al doilea rand, pentru a progresa, trebuie sa fii invatat lucrurile corecte de catre oamenii priceputi. Antrenorul tau probabil ca te poate invata aceste lucruri (trebuie sa faci parte dintr-o echipa, altfel nu poti deveni un portar bun). In al treilea rand, trebuie sa ai putin talent, sa nu-ti fie frica de minge, sa fii putin mai diliu laughing (n-o lua in nume de rau, asa se spune) si sa muncesti foarte mult.

| Avasilichioaei_Denis_1990 explică (pentru AFR81):

Pai, cel mai bun portar din scoala la mine, mi-a spus ca eu am talent dar nu am tehnica, si nu stiu cum pot sa obtin aceasta tehnica. Eu nu sunt la vreo echipa de fotbal si nici nu am antrenor, ma intereseaza cum pot apara mingea in orice situatie. Vreau sa invat aceste lucruri corecte dar nu stiu de la cine.

| crytical a răspuns:

Sa iesi din poarta cand trebuie, adica cand vezi o centrare ca vine inspre careu, iesi si dai mingea in out sau unde poti, nu trebuie sa te sperii de minge cand vine inspre tine sa poti sa vezi in ce directie se duce. Uita-te la Manuel Neuer, cauta pe youtube, e cel mai bun portar.

| Adminul000 a răspuns:

Eu fac hoockey de 5 ani si sunt cel mai bun, daca te antrenezi mult vei deveni un portar exceptional iti garantez.

| sasha898 a răspuns:

Prin antrenamente multe, logic nu?happy

| AXimines a răspuns:

Hmm... Sa stii ca si eu am avut problema asta la un moment dat... Ar fii bine sa fii focusat la minge cand vine vorba de 11 metri si sa fii sigur ca nu iti iei gol (asta nu inseamna sa nu mai aperi, sau sa aperi fara "chef"). Fii atent si la cel ce vine aproape de poarta (daca ii si cunosti felul de a juca e perfect!). Eu am un coleg de 17 ani in clasa (repetent, eu fiind in clasa a 7-a) si tipul ala cand da un sut, multa lume se sperie! NU! Nu te speria de adversarul tau! Nu conteaza cat de mare este! Fii atent la minge, dar nu te uita numai la ea. Incearca sa gasesti semne de a observa unde vrea sa dea! Cand vine foarte tare (singur) iesi la el, dar asta doar daca stii ca nu te face. Daca sunt mai multi, ar fi bine sa stai in poarta!

Sper ca te-am ajutat!

| Avasilichioaei_Denis_1990 explică (pentru AXimines):

Dar de exemplu cand imi da un sut puternic de la cam 20 de metri, ce trebuie sa fac?