| Gyganzie a întrebat:

am o problema, am o Bicicleta Mountan Bike DHS Albastra Cu gri, cumparata acum 3 ani, problema este ca s-au cam dus franele, s-au dus sabotii de frana si cablurile din fier, decat sa le repar cam cat ar costa MONTAREA UNUI DISC PE ROATA DIN SPATE, CAM CAT COSTA UN DISK? Bicicleta are roti de 26 si vreau sa vad cam cat m-ar costa, accept si linkuri de unde pot vedea diskurile. DAU FUNDA la raspunsul ajutator

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Un kit de care te intereseaza pana la urma? v-brake sau disc? la cele v-brake gasesti intre 80-120 ron, dar nu se compara cu ce ai tu acum pe bicicleta, nici cand au fost noi! bicicleta mea e facuta de mine pe componente, dar iti pot spune ca nu se compara cu nimic din magazin! are un stil unic si merge de asemenea intr-un fel unic! dar ca sa faci o bicicleta speciala, trebuie sa acorzi atentie tuturor componentelor : cadrul, vopseaua de pe e, furca, butucii rotilor sa fie curatati, gresati, ca roata sa ruleze usor, jantele, daca sunt duble si cu spite de calitate nu mai ai problema optarelor facute usor de alte biciclete, manetele de schimbator si/sau de frana, mansoanele, cablurile, si bineanteles saua care trebuie sa fie comoda, confortabila, din gel sau altceva, pentru a face placuta plimbarea cu bicicleta! sa nu mai vorbim de angrenajul pedalier-pinioane-lant-pedale care pot face o mare diferenta!
Dar sa revenim la franele tale : cred ca gasesti ceva decent in jurul valorii de 90-120 ron perecehea de v-brake! frana pe disc e gandita pentru cei care merg mult prin paduri, etc, downhill, pentru ca aceste frane clasice care prind pe janta nu mai aveau eficienta dupa ce aceasta (janta) se uda si se acoperea cu noroi! deci la un mers mai mult pe asfalt, poteci, carari batatorite, parcuri, nu are rost o asemenea investitie mai ales pe un dhs! Sau ai putea sa te orientezi catre o bicicleta din targ, adusa de pin Austria, Germania, Olanda, etc care sigur are majoritatea componentelor mai bune decat ce ai tu pe dhs, si pe care o poti imbunatatii mereu, cand ai bani, mai pui cate o piesa noua pe ea, pana cand o aduci la stadiul care vrei!
Frane bune gaseti de la 60-70 ron bucata in sus! la orice sub acest pret, mai ales daca nu e o firma consacrata in ciclism, sa nu te astepti la minuni! atentie : o mare importanta o au si cablurile si manetele de frana! daca acestea din urma sunt usor flexibile, scade eficienta franarii! de aceea, cele scumpe sunt facute din aliaje speciale, aluminiu+etc! bafta!
daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma!

3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Iti trebuie si butuc special pentru frana pe disc, plus maneta si cablurile pe langa disc! e normal ca acea bicicleta sa aiba componente slabe! eu in locul tau m-as orienta catre o pereche de v-brake shimano + manete de frana eventual! dar depinde de tine cati bani vrei sa investesti in ea!

| Gyganzie explică (pentru RS4):

Vreau sa investesc in ea, deoarece e sport si arata bine si modern chiar si dupa anii astia, osati dau funda, dar terog raspunde-mi dadandumi o parere despre vreun KIT SI un pret APROXIMATIV, multumesc pentru colaborare si raspuns.

| RS4 a răspuns (pentru Gyganzie):

Un kit de care te intereseaza pana la urma? v-brake sau disc? la cele v-brake gasesti intre 80-120 ron, dar nu se compara cu ce ai tu acum pe bicicleta, nici cand au fost noi! bicicleta mea e facuta de mine pe componente, dar iti pot spune ca nu se compara cu nimic din magazin! are un stil unic si merge de asemenea intr-un fel unic! dar ca sa faci o bicicleta speciala, trebuie sa acorzi atentie tuturor componentelor : cadrul, vopseaua de pe e, furca, butucii rotilor sa fie curatati, gresati, ca roata sa ruleze usor, jantele, daca sunt duble si cu spite de calitate nu mai ai problema optarelor facute usor de alte biciclete, manetele de schimbator si/sau de frana, mansoanele, cablurile, si bineanteles saua care trebuie sa fie comoda, confortabila, din gel sau altceva, pentru a face placuta plimbarea cu bicicleta! sa nu mai vorbim de angrenajul pedalier-pinioane-lant-pedale care pot face o mare diferenta!
Dar sa revenim la franele tale : cred ca gasesti ceva decent in jurul valorii de 90-120 ron perecehea de v-brake! frana pe disc e gandita pentru cei care merg mult prin paduri, etc, downhill, pentru ca aceste frane clasice care prind pe janta nu mai aveau eficienta dupa ce aceasta (janta) se uda si se acoperea cu noroi! deci la un mers mai mult pe asfalt, poteci, carari batatorite, parcuri, nu are rost o asemenea investitie mai ales pe un dhs! Sau ai putea sa te orientezi catre o bicicleta din targ, adusa de pin Austria, Germania, Olanda, etc care sigur are majoritatea componentelor mai bune decat ce ai tu pe dhs, si pe care o poti imbunatatii mereu, cand ai bani, mai pui cate o piesa noua pe ea, pana cand o aduci la stadiul care vrei!
Frane bune gaseti de la 60-70 ron bucata in sus! la orice sub acest pret, mai ales daca nu e o firma consacrata in ciclism, sa nu te astepti la minuni! atentie : o mare importanta o au si cablurile si manetele de frana! daca acestea din urma sunt usor flexibile, scade eficienta franarii! de aceea, cele scumpe sunt facute din aliaje speciale, aluminiu+etc! bafta!
daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma!