| marius10000 a întrebat:

am o problema, cand fac sport si alerg vreo 5 minute mult si repede incepe sa ma ia durerea la plamani nu foarte tare da se simte si trebuie sa stau sa ma odihensc ca sa-mi treaca, e o problema sau e numai din cauza ca fug prea repede si prea mult? =D funda

7 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

In general durerea in timpul alergarii apare datorita faptului ca multi nu stiu sa respire atunci cand alearga... daca tu crezi ca ai o respiratie adecvata in timp ce alergi ar fi necesar sa faci un control medical, dar stii linistit nu este ceva grav!

| marius10000 explică (pentru Ibrahimovic):

Cred ca asta e problema, ca nu respir cum trebuie, ca problema ceva sigur n-am ca am numa 13 ani =D

| Ibrahimovic a răspuns (pentru marius10000):

Pai respira corect...tragi aer adanc, lung si expiri usor putin cate putin!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai ar fi cazul sa mergi la medic! sa nu fie vreo bronsita mai veche, netratata, sau altceva!
nu este normala durerea asta!
multa sanatate iti doresc happy

| Horia1313 a răspuns:

Daca esti fumator nu te mira, daca nu esti du-te la un control

| Andrei J a răspuns:

Intrebare, esti fumator?
Daca da, n-ai de ce te mira, si eu sunt si stiu cum e sa iti suprasoliciti plamanii.

Daca nu ai antrenamentul necesar si/sau nu stii cum sa-ti sincronizezi respiratia (inhalat, expirat) e normal sa patesti asa.

Da-ne mai multe detalii.