| LegalL a întrebat:

SALUT TPU! Am si eu o intrebare si as vrea sa raspunda doar cunoscatori:As vrea sa ma apuc de parkour, cu ce ar trebui sa incep? Ma refer la alimentati si la ce exercitii fizice ar trebui sa fac.Am doar 13 ani!(P.Sbig grinaca dati un raspuns de genul "nu te apuca de acest sport pentru ca e periculos "nu va mai obositi sa scrieti)

Răspuns Câştigător
| madymaryflor a răspuns:

Ai aici un site care te va ajuta : http://www.traceurs.ro/index.php?topic=121.0
Iar un clip care sa te motiveze si sa vezi cu ce "se mananca" parkour-ul :
http://www.youtube.com/watch?v=TK38Vsu-Gts&feature=channel_video_title
Mananca sanatos si include in alimentatia ta proteine. De asemenea mananca si carbohidrati sanatosi. Legume, fructe-pe astea cred ca le stiai.

3 răspunsuri:
| dyk3yy a răspuns:

Fa flotari, tractiuni, genuflexiuni, rostogoliri de mai multe feluri, si exerseaza mult.

| hibrid112 a răspuns:

Trebuie sa faci exerciti de mobilitate, dexteritate e cheia in sportul asta.Muschi picioarelor sunt esentiali dar nu numai.Bratele nu trebuie neglijate.Fa flotari genuflexiuni alearga mult, incerka sa sari cat mai mult de pe loc, coarda multa rostogoliri si multe multe exerciti e mobilitate.O alimentatie corecta e tota ce trebuie adica proteina carbo(mai putini dar trebuie) si mult mult kuraj. Bafta e un "sport" frumos

| alexfulgeanu a răspuns:

Ar trebui as faci flotari si exercitii pentru maini sa poti sari in ele si sa alergi mult alimentatia fara mancare de la fast-food. Ar trebui la inceput sa faci parkour undeva pe scari inalte inaer liber de pe o parte pe alta. Sper sa-ti fie de ajutor