| Adrinator a întrebat:

Am si eu o problema cam delicata. si va rog sa nu radeti de mine.
Am 13 ani si recent m-am apucat de "sport", intre ghilimele desigur, fiindca fac sport la bidoane ( sticle ) fac si flotari … cele mai multe la masa. adica ma sprijin de masa si imi aplec tot corpul spre ea, ca "flotari normale" nu pot face. sad
In fine. Uitati ce va cer:
1. Sa-mi da-ti niste sfaturi ca sa pot sa-mi cresc masa musculara ( stiu, un argument cam mare pentru un pusti de 13 ani care face "sport la bidon" )
2. Ceva cantece de antrenament.( Da sa aiba link de descarcare)
3. Niste preturi la "mini-haltere" ( Ridic de vreo 200 – 250 de ori un bidon de 2, 5l intr-o mana )

Va rog daca se poate sa-mi da-ti link de descarcare pentru cantece, link pentru site cu exercitii de educatie fizica, etc.

Multumesc! Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Piratul10 a răspuns:

Buna întâi sa iti spun ca Mușchi si fac in zilele de pauza!

Si degeaba faci tu 100000 de ridicări cu sticla!
Tu trebuie sa faci cam 3 serii a câte 12-15 repetării dar cu haltere si sa fie mai grele decât 2, 5 asta daca poti!

Incerca sa mai faci flotari la masa tit asa in 2/3 serii a câte 12 si dupa vreo 2 zile o sa poti sa faci si normale!

Dar ca sa slăbești cel mai bine e sa faci cardio!(adica alergat, mers cu bicicleta, înot)alergatul si înotul sunt foarte bune pentru slăbire!

Încerca sa faci si abdomene si cu timpul si tractiuni!

Ce a spus NDC 12 cu 5 mese poti sa uiti pentru ca 5 mese au aia care se antrenează la sala sau super bine si mult

E adevărat ca ai nevoie de 5 mese pentru masa musculară dar daca iei 5 mese fara sa te antrenezi prea mult/bine e ca si cum iei suplimente de îngrășare!(părerea mea)

Dupa ce mai evoluezi mai caută si alte Exerciții pe net.
Sau daca vrei pot sa te ajut chiar eu...

SI SA NU uiti ca in slăbire ALIMENTAȚIA contează mai mult decât sportul!
Deci fara prea mult dulce si alte porții ca chipsuri.,etc...
Încerca sa mănânci fructe legume,carne, peste, oua, orez, cartofi...

| Adrinator explică (pentru Piratul10):

Multumesc. big grin Dar acum am alta problema.
De unde cumpar haltere? Ca eu sunt situat in Fagaras, Judetul Brasov. un oras mic care are doar un magazin care are echipamente sportive. Si plus acel magazin este cat o alimentara. :O ( bine mai are si altele dar sunt putine )
De acolo mi-am luat eu o minge de fotbal cu 65 de lei...
In fine. Nu-mi puteti da si mie un link de pe care sa pot cumpara niste greutati? Va rog!

2 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

La 13 ani testosteronul este scazut, si este esential pentru cresterea masei musculare.

Nu conteaza daca ai 13 ani, sau 30. Cu doua bidoane si cateva flotari nu faci mare lucru.

Mananci de 5 ori pe zi? SI nu orice mancare, cum ar fi ciorba, etc. Pentru masa musculara ai nevoie de mancaruri bogate in proteine+carbohidrati.

Pentru muzica ai google.
Pentru haltere/gantere ai google.

Pentru masa musculara nu se fac 200-250 repetari pe serie. Se fac exercitii cu maximul de greutate pe care o poti ridica, 10-12 repetari / serie.