| vYukio a întrebat:

Aş dori să ştiu dacă aceste exerciţii http://www.getfit.ro/......urism.html le găsiţi mai jos pe categorii sunt bune? Dieta nu vă faceţi griji am o dietă de 1.766 calorii 104g proteine 215g carbo si 69g grăsimi eu zic că este bună dieta este formată din mic dejun prânz gustare după antrenamet proteinele şi cina nu mă apuc sa inşirui acum dar are cam tot ce trebuie pâine integrală piept de pui somon etc. Nu conteaza asta doar exerciţiile vreau să ştiu dacă sunt bune şi cu acestă dieta formate din calorii proteinele carbo si grăsimile care le-am enumerat mai sus pot să fiu şi eu făcut cât de cât să se vadă pătrăţelele nu neapărat să fiu hercule dar totuşi să fiu făcut. Precizez că am 15 ani. :) Ofer funda şi tot ce se mai poate oferi. Si cam in cât timp incep să se vadă schimbările. Vă mulţumesc o să citesc fiecare răspuns in parte sunt documentat şi eu am ceva experienţă dar nu sunt sigur chiar 100% aşa că vreau să răspundă doar cineva care se pricepe 100% nu amatori care fac sală de 2-3 luni precizez că fac sală de 1 an dar cu pauze. şi da am mai crescut in masă musculară dar nu am avut nici o dietă. Hai că mă lungesc la vorbă aştept răspunsurile. :3 Rămân dator dacă mai am câteva greşeli imi pare rău. dar m-am grăbit ca să scriu.

Răspuns Câştigător
| FitnessTrainer a răspuns:

Bun, preseupun ca vrei sa cresti in masa musculara mai intai, si apoi, pentr vara viitoare sa ti se vada si patratelele? Cred ca cel mai bine e asa. Micul dejun e ok, dar poti sa mananci si oua intregi. Incearca sa bagi la pranz si orez brun, sau dupa antrenament sa ai o masa consistenta (acolo merge si orez alb). Imediat dupa antrenament iar doar proteina din zer, iar caseina o iei inainte de culcare. Tot inainte de culcare poti sa bei niste lapte sau sa mananci niste branza cottage. Cauta proteinele care le iei si zi-mi exact cum se numesc, sa vad ce contin mai exact.

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1700 calorii si tu vrei masa musculara? 100g proteina pe zi? Ai 50 kg?

| FitnessTrainer a răspuns:

Da, exercitiile sunt ok. Dieta insa nu este buna decat daca ai in jur de 50 de kg... Iti trebuie 2-2, 5 g proteina/kilocorp si 3-4g de carbo. Schimbarile se vor vedea in cateva luni (in oglinda). Iti trebuie un program de antrenament bine organizat, odihna, dar in primul rand alimentatia. Daca mai ai intrebari sau nelamuriri...astept. Bafta!

| vYukio explică (pentru FitnessTrainer):

Bun am uitat să adaug că mai consum şi nişte proteine foarte bune se numesc mega extream sau nuştiu ceva de genu am dat 1 milion 800... şi nu văd altceva mai bun decât dieta asta o să ţi-o scriu acum să vezi.
MIC DEJUN:
3 albuşuri
1 cană lapte degresat omega 3
2 felii de pâine integrală
1 lingură jeleu de căpşuni
1 cană suc de portocale, fără zahăr adăugat
PRÂNZ:
180 g piept de pui/curcă/curcan
2 linguri avocado feliat
1 cană salată mixtă
1/2 roşii
2 felii pâine integrală
GUSTARE
1/4 cană cu nuci (diverse sortimente)
DUPĂ ANTRENAMENT:
30G AMESTEC PROTEIC (zer hidrolizat şi cazeină)
CINĂ:
180 g file de somon
1 lingură de unt cu conţinut redus de grăsime imbogăţit cu omega 3
1 chiflă mare
1 1/2 cană salată mixtă
1 lingură muştar picant cu conţinut redus de grăsime.
Această dietă am luat-o dintr- revistă de la sală făcută de JON WEIDER sau aşa ceva scrie. bine nu cred că de el dar are o mare legătură cu revista asta scrie 'Noua dietă a lui kyle' o avea şi pe cea veche. da era cam naşpa. Si chiar mai scriu mai multe rânduri aici Bine scrie 'Foloseşte asta pentru a scăpa de grăsimea incăpăţânată' Dacă poţi să faci tu nişte modificări ar fi destul de ok. happy

| vYukio explică (pentru FitnessTrainer):

Am 53-54 de kg cam aşa proteinele nuştiu cum se numesc mi-a dat punga cu prafuri dar acolo ne-a arătat cu tot cu cutia era ceva mega extream sau nuştiu ceva de genu'. oricum de 1 an fac sală dar şti mă duceam o lună 2 luni pauză apoi mă duceam 2 luni o lună pauză dar acum m-am apucat 100% de sală cu dieta cu aceste exerciţii. Si când luam inainte proteinele alea şi făceam exerciţiile de la getfit chiar sa văzut diferenţa adică pieptu' a crescut e format bila e formată spatele tot pot spune că s-a format chiar dacă nu 100%. da e format acum să mai cresc in masă musculară şi să mi se vadă pătrăţelele. happy oricum iţi ofer funda că te implici. Sunt mulţi care se pricep in aşa ceva. dar sunt foarte egoişti.vor doar ei să arate bine şi să nu dezvăluie secretu' etc.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru vYukio):

Eu nu raspund pentru fundalaughing Eu raspund pentru ca tinerii sa fie informati si ca sa poata ajunge la fizicul dorit. Poti sa te mai informezi de pe culturism.ro la jurnal personal, poate mai sunt altii in situatia ta si vezi ce le recomanda si altii. Bafta!

| FitnessTrainer a răspuns (pentru vYukio):

Bun, preseupun ca vrei sa cresti in masa musculara mai intai, si apoi, pentr vara viitoare sa ti se vada si patratelele? Cred ca cel mai bine e asa. Micul dejun e ok, dar poti sa mananci si oua intregi. Incearca sa bagi la pranz si orez brun, sau dupa antrenament sa ai o masa consistenta (acolo merge si orez alb). Imediat dupa antrenament iar doar proteina din zer, iar caseina o iei inainte de culcare. Tot inainte de culcare poti sa bei niste lapte sau sa mananci niste branza cottage. Cauta proteinele care le iei si zi-mi exact cum se numesc, sa vad ce contin mai exact.