| mirceavl96 a întrebat:

as vrea sa ma apuc de antrenamente pentru muschi si nu stiu cu ce sa incep daca aveti voi o idee cu ce sa incep va rog sa-mi spuneti si vreau sa fac antrenamentele in fiecare zi?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand te DOCUMENTEZI si vezi ca :

1. muschii cresc in zilele de pauza ( antrenamente in fiecare zi = progrese LENTE si PROASTE )

2. te duci LA SALA ( nu acasa, unde toti copiii mici si firavi incearca sa puna muschi cu flotari si alte prostii de exercitii ) si vorbesti cu instructorul sa-ti faca un PROGRAM si sa te invete sa faci CORECT exercitiile

3. pui mana si iti faci o alimentatie speciala ( 4-5 mese pe zi, proteine si carbohidrati la fiecare masa )

www.culturism.ro
www.getfit.ro

Pe alea 2 site-uri te poti documenta, despre ce trebuie sa mananci, cum sa te odihnesti si cum sa te antrenezi ( asta e ordinea importantei, antrenamentul este PE LOCUL 3, pana nu itnelegi astea, nu pui muschi )

Spor la treaba

| mirceavl96 explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru sfat asa o sa fac

5 răspunsuri:
| Clawd3lw a răspuns:

Ziua 1 (piept+gambe+abdomen)

impins cu bara din culcat – 3 seturi a cate 8 repetari
impins cu bara din inclinat – 3 seturi a cate 8 repetari
fluturari din culcat, cu gantere – 3 seturi a cate 10-12 repetari
ridicari pe varfuri – 5, 6 seturi a cate 12-15 repetari
Ziua 2 (spate+trapez)

indreptari cu bara – 4 seturi a cate 10-12 repetari
tractiuni la bara, cu priza larga la barbie – 4 seturi a cate 9 repetari
ramat cu un brat, cu gantera – 4 seturi a cate 10-12 repetari
ridicari din umeri cu bara, in fata – 4 seturi a cate 12-15 repetari
Ziua 3 (coapse+umeri)

genoflexiuni cu bara – 4 seturi a cate 10-12 repetari
flexii+extensii la aparat – 4 seturi a cate 10-12 repetari (10-12+10-12, intre exercitii 30 de secunde pauza, iar intre serii 2 minute pauza)
impins cu bara de la barbie – 5 serii a cate 8, 8, 8, 8 si 12 repetari
fluturari din lateral – 4 serii a cate 8, 8, 8 si 12 repetari
fluturari din aplecat – 2 serii a cate 12 repetari
Ziua 4 (brate)
pentru triceps:
impins cu bara dreapta din culcat – 4 serii a cate 8 exercitii
extensii cu bara Z – 3 serii a cate 8 repetari
extensii cu un brat – 3 serii a cate 10-12 repetari
pentru biceps:
tractiuni la bara – 4 serii a cate 8 repetari
flexii cu bara Z – 4 serii a cate 8-10 repetari
flexii alternative cu ganterele – 3 serii a cate 12 repetari
Abdomenul poate fi lucrat in prima si a treia zi, dar foarte putin, atat cat muschiul sa fie antrenat. Sedinta nu trebuie sa dureze mai mult de 60 de minute.

Ca sa pui masa musculara, nu este suficient sa te antrenezi puernic, ci trebui sa ai un regim de viata adecvat si sa te odihnesti suficient. Iata cateva trucuri referitoare la dieta pe care trebui sa o urmezi. Ideal ar fi sa ai 4 mese zilnic plus 2-3 shake-uri. De exemplu, poti servi masa la orele 8, 12, 16 si 20, iar intre ele si in jur de 22-22.30 sa consumi shakeurile proteice. Proteinele de care organismul tau are nevoie le obtii consumand fasole, soia, mazare, ciuperci, lactate (nedegresate), carne slaba de pui, vita, peste (proteina din carnea de porc nu se asimileaza), nuci hidratate (miez de nuca tinut in apa timp de 8-10 ore), alune crude si oua (in special albusul). Carbohidratii ii asimilezi din cartofi (fierti sau copti), orez, paine integrala, legume, fructe (in special cele uscate), paste (care sunt ideal a fi consumate dupa antrenament) si cereale integrale (care trebuie sa fie puse in lapte de seara). Grasimile sanatoase le iei din ulei de masline, nuci, alune si avocado. Ideal ar fi ca fiecare masa sa contina 25-30 g de proteine, 40 g de carbohidrati si 10 g grasimi.

| mirceavl96 explică (pentru Clawd3lw):

Mersi pentru sfat dar exerciti recomandate pentru ineput nu sti ca n-am mai lucrat masa musculara si vreau sa incep de jos

| Cosmin86 a răspuns (pentru Clawd3lw):

Serios? recomanzi indreptari unui incepator?

apuca-te de sah, poate acolo nu o sa dai sfaturi IDIOATE

| enonymox a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa iei proteine daca ai cat de cat muschi sau esti slab daca esti gras nu, un sfat mananca foarte mult 5-6 mese pe zi