| gabriel11535 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de box dar am aparat dentar fix si nu stiu daca este vreo solutie ca sa pot practica boxul chiar cu aparat. Merge sa imi pun proteza care se muleaza sau fac mai rau?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AnastasiaK a răspuns:

La inceput nu ai nicio sansa sa patesti ceva. Mai intai o sa inveti chestii de baza, garda, cum sa lovesti. Apoi o sa lucrezi combinatii, cu partener, la sac. Nu te baga nimeni la sparring din prima, iar cand o sa lupti la antrenamente scopul va fi sa invatati, nu sa va spargeti fata. De asta zic ca pana o sa ai nevoie cu adevarat de proteza (adica la un sparring mai serios/in meci), exista sanse sa-ti scoti aparatul. Iar daca nu, iti modelezi proteza cu aparat, nu vad vreo problema.

4 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Tu apuca-te ca pana sa ajungi sa ai nevoie de proteza s-ar putea sa dai aparatul jos oricum.

| gabriel11536 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mi-e sa nu imi iau vreun pumn in gura si sa imi faca ceva la aparat.

| gabriel11535 explică (pentru AnastasiaK):

Ok mi-am facut o idee.De proteza cu aparat nu stiu ce sa zic ca nu prea cred ca protejeaza asa bine proteza aia.Mersi!

| AnastasiaK a răspuns (pentru gabriel11536):

La inceput nu ai nicio sansa sa patesti ceva. Mai intai o sa inveti chestii de baza, garda, cum sa lovesti. Apoi o sa lucrezi combinatii, cu partener, la sac. Nu te baga nimeni la sparring din prima, iar cand o sa lupti la antrenamente scopul va fi sa invatati, nu sa va spargeti fata. De asta zic ca pana o sa ai nevoie cu adevarat de proteza (adica la un sparring mai serios/in meci), exista sanse sa-ti scoti aparatul. Iar daca nu, iti modelezi proteza cu aparat, nu vad vreo problema.

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Poti sa folosesti proteza care se muleaza! Este ok! Am facut scuba cu aparat dentar si nu am avut probleme, aparatul nu te impiedica.
Good luck