| Nicusor32 a întrebat:

Salut TPU
Aş vrea să mă apuc de sală la varsta de 16 ani, ce exerciţii să fac pentru că sunt slab şi pun foarte greu pe mine...ce să mănânc şi mă gândeam să iau http://www.pronutrition.ro/gfx-8-bonus/ sau http://www.pronutrition.ro/whey-protein/

Am 48-50 kg şi înălţimea 1, 70 cam aşa.

Nu vreau raspunsuri gen: nu te apuca de la vârsta asta...sau ceva de genu.
De vreo 2 săptămâni fac acasă în fiecare dimineaţă şi seara

flotări, abdomene şi genoflexiuni dar fără vreo greutate cănd le fac;),
Cel mai bun raspuns primeşte fundă+vot;)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. nu inteleg de ce "in fiecare dimineata", muschii cresc in zilele de pauza

2. dimineata esti in STARE CATABOLICA, e cel mai PROST moment sa-ti lucrezi muschii

3. cate mese ai pe zi?

| Nicusor32 explică (pentru Cosmin86):

3 mese pe zi... ştiu e foarte puţin dar chiar vreau să fac o schimbare... şi mă gândeam mai întai să îmi cumpăr nişte suplimente ceva.

2 răspunsuri:
| florynmondialul a răspuns:

Clar dintre cele 2 produse mentionate de tine mai sus as fi de parere ca ar trebui sa iei gfx-ul deoarece pentru ca esti slab si cel mai indicat ar fi sa iei un gainer! pe langa gainer neaparat trebuie 4-5 mese pe zi bogate in proteine, altfel nu faci nimic! poti pe langa gainer sa mai iei si un complex de vitamine si o creatina deoarece corpul tau o sa fie suplimentat cu mai multi nutrienti! legat de antrenament trebuie sa iti spun ca ar trebui sa te duci la sala si nu sa faci acasa deoarece nu vei obtine aceleasi rezultate!