| Mariuscangurul a întrebat:

As vrea sa stiu ceva in legatura cu administrarea proteinelor. Sunt incepator fac sala de o luna si as vrea sa i au ceva de la Myprotein. Prietenii mei imi spun sa i au Impact whey protein cu creatina monohidrata (pudra) as vrea sa stiu daca sunt eficiente amandoi si cum as putea sa le administrez cat sa pun creatina si cat sa pun impact whey in saker si cand sa le i au. Sa mentionez ca am 1, 82 inaltime, 83 kg si 17 ani. Cum am spus sunt nou in asa ceva si vreau sa am si eu habar de aceste.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Amandoua sunt suplimente, tot trebuie sa mananci minim 3 mese pe zi. Da sunt eficiente amandoua, le poti pune in acelasi shake fara probleme.
Pentru creatina trebuie sa faci mai intai loading. Timp de o saptamana ia 20 g pe zi, iar dupa 5 g in fiecare zi, cat timp faci sala.
Pentru proteina exista 2 feluri, whey si casein. Toate numele astea '' myprotein''; ''Impact whey protein'' sunt doar branduri. Whey se ia chiar dupa antrenament pentru ca se absoarbe rapid, casein se ia dimineata sau seara, pentru ca atunci esti in stare catabolica, se absoarbe lent.

Cand cumperi proteine, citeste atent sa nu fie creatina inclusa. Daca e inclusa, nu mai are rost sa iei separat. Dar tot iti trebuie loading. Eu zic sa-ti iei tot separat.

Cum sa iei? in 300-400 ml apa, sau suc fara acid, sau lapte pune o cupa de proteine( cupa o ai in cutia ) si 5 g de creatina. Creatina de obicei nu vine cu lingurita sau cupa etc, ia 5 g dupa ochi sau cantareste. Amesteca bine si bea cu banana etc. Daca ai fonduri, ia 2 shake'uri pe zi, sau pune 500 ml apa si 2 cupe de proteine, doar 5 g de creatina pe zi, e indeajuns.

3 mese pe zi + 1-2 shake'uri + 2 banane + 8 ore de somn + 1h30 la sala si te-ai scos.

| Mariuscangurul explică (pentru N0xEterniS):

Multumesc frumos chiar m-ai ajutat mult✋

1 răspuns: