Întrebare recomandată | MiulescuFlorinel2000 a întrebat:

Ce sport de autoapărare mi-ați recomanda?
Sunt băiat și am 12 ani.

21 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ti-as recomanda unul mai fara fracturi: aikido.

| Donsavas a răspuns:

Sa-ti vezi de alte treburi la 12 ani! Cand esti copil trebuie sa te joci,nu sa te bati si daca tot vrei sa o faci, atunci joaca-te cu prietenii tai. Nu iti face dusmani de pe acum. Mai tarziu, ai sa regreti. Cedeaza acum cand face cineva baza de tine si vorbeste-i frumos, imprieteniti-va, nu e cazul sa te bati de la varsta asta.
Stai mai mult cu ai tai pe langa tine pana la vreo 14-15 ani cand ai buletin si raspunzi pentru faptele tale,pana atunci vezi-ti de treaba si asculta de parinti, iar daca iti spun sa te bati, eu iti recomand sa eviti, ba chiar sa iti faci multi prieteni, nu dusmani. Ti-o spun din experienta!

| karateislife a răspuns (pentru Donsavas):

Karatele( artele martiale in general) nu consta doar in bataie. Practic acest sport si sincer consta mult mai mult in agilitate, flexibilitate si altele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Donsavas):

Daca face autoaparare inseamna ca se bate sau ca-si face dusmani?

| Flav a răspuns:

Sahuuuul. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flav):

Da, ii infigi regina in ochi laughing

| Daniel9988 a răspuns:

Nu stiu pe cine bati tu la 12 ani dar in fine...S-a luat unul de 15 ani de mine, pe motiv ca l-am certat pe frate-su care mi-a zgariat masina.S-a dus acasa cu pantalonii pe cap si sosetele pe urechi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Daniel9988):

Daca vrea sa faca autoaparare inseamna ca vrea sa bata pe cineva?

| Dumbi a răspuns:

Daca esti inalt poti face sport de auto-aparare, ca esti mai solid, daca esti scund toti o sa te bata… Daca vrei sa practici, iti recomand Taekwondo, Jiu-Jitsu, Karate.

| MiulescuFlorinel2000 explică (pentru Dumbi):

Am 1,57 și 57 de kg.

| karateislife a răspuns (pentru Dumbi):

Eu practic karate. Nu trebuie să fi înalt ca să ai rezultate, am colegi foarte scunzi care fac acest sport de performanță

| Dumbi a răspuns (pentru karateislife):

Da… dar daca vrei sa fii mai inalt si solid si practici sporturile de contact o sa ai un avantaj mai mare ca esti mai inalt, picioarele si mainile mult mai mari…

| MiulescuFlorinel2000 explică (pentru Dumbi):

Intre timp m-am apucat de kickboxing si sala

| Arii2 a răspuns:

Lupte de strada.

| TheTrooper1 a răspuns:

Aikido sau wing chun, sunt extrem de eficiente.

| MiulescuFlorinel2000 explică:

Am 1,57 și 56 kg

| BB4Eva a răspuns (pentru MiulescuFlorinel2000):

Poti face karate saauu judo. Judo ar fi mai bun esti solid si nu oricine te doboara asa usor. Mult succes! App, esti mai inal ca mine laughing) eu am aproape 14 ani, 156 cm si 55 kg. Daca nu e musai autoapararea, inceaeca inotul. Crede-ma, te dezvolta cel mai bine si cel mai rapid. happy

| Dumbi a răspuns (pentru MiulescuFlorinel2000):

Nu ar fi mai bine sa mai slabesti si tu? Si sa te apuci de altfel de sport? Ce iti trebuie tie autoaparare la 1.57, te bate oricine mai inalt laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dumbi):

Tu ai o obsesie cu oamenii inalti happy

| UlkusalKaan a răspuns:

Taekwondo sau box. Altele sunt facute pentru competitii si altele, iar daca nu iei centura neagra sau maro (pe acolo) nu faci mai nimic. Vorbesc din proprie experienta.

https://www.youtube.com/watch?v=m9vGlKuYio8

| Badea_Stefan_1998 a răspuns:

Karate sau box