| StefanNarcis a întrebat:

Salut tpu.Crede-ti ca daca lucrez acasa(flotari abdomene)nu e la fel ca si cum as merge la sala? Am 16 ani si o inaltime destul de mica-1.65-.Eu lucrez cam de o luna acasa,flotari si abdomene, si se vad rezultate destul de bine vizibile..Am un program care suna cam asa:
-Luni,Miercuri, Vineri---flotari:300 pe zi, 150 dimineata 150 seara. Flotarile sunt de tipul:5 serii de 30.1 serie cu picioarele pe pat,o serie cu mainile apropiate, o serie cu o mana pe stepar si una jos(15 cu o mana si 15 cu cealalta pe stepar),o serie cu mainile un pic departate,si ultima serie cu mainile maxim departate
-Marti,Jos, Sambata---abdomene:600 pe zi, 300 dimineata 300 seara. Abdomenele sunt de tipul:150 normale, 100 tin mainile dupa ceafa si lipesc cotul de genunchi, si 50 ridicari de picioare, stand pe spate.
Joc fotbal cam 1 data pe saptamana +mers cu bicicleta cam 20km+..Asta pentru picioare si recreeatie..NU am o zi anume cand fac asta.
O zi fac abdomene o zi flotari, sa se odihneasca muschii..Beau foarte multa apa(minim 2, 5-3 litri pe zi. MINIM),incerc sa nu manac prajeli si alte porcarii(cipsuri cornuri etc),Mananc cat mai multe salate,oua fierte,supe, etc.Nu beau sucuri sau alte rahaturi,doar apa plata!
Intrebarea mea estebig grinaca continui cu acest antrenament zilnic, cam in cat timp se vor vedea super rezultate?
Astept pareri bune si rele..Alte tipuri de antrenamente,sfaturi, etc.

Răspuns Câştigător
| FitnessTrainer a răspuns:

Cum te astepti sa cresti cu supe si salate? Trebuie sa mananci alimente bogate in proteine(cauta pe net), 2g proteine/kilocorp, multi carbohidrati si ceva grasimi. Oricum, cu antrenamentul asta de acasa nu reusesti mai nimic. Daca vrei sa ai rezultate trebuie sa te duci la sala. Ai 16 ani, nu esti expus niciunui risc. Nu-l lua in seama pe ala ce zice ca proteinele si creatina nu-s bune ca habar n-are ce vorbeste. (Steroizi nu-ti recomand). Mai informeaza-te de pe culturism.ro daca te hotarasti sa te apuci de sala. Ai aici un program pentru inceput insotit de alimentatie
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| StefanNarcis explică (pentru FitnessTrainer):

Nu vreau sa ma apuc de sala, pentru ca am inteles ca dauneaza cresterea....eu vreau doar sa arat bine, nu vreau sa ma fac munte de om...

| JohnnyBi a răspuns (pentru StefanNarcis):

Aia care cred ca sala dauneaza cresterii sunt redusi. Retarzi. Limitati cerebral. Idioti. Cum vrei sa le zici

16 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Normal ca nu e acelasi lucru din moment ce faci exercitii diferite la sala fata de acasa.

Iar intrebarea ta este foarte ambigua. "in cat timp se vor vedea rezultatele" Ce rezultate astepti? Specifica care este obiectivul tau ca sa iti pot raspunde la intrebare

| StefanNarcis explică (pentru Nickname1890):

Ma refeream la rezultate de genul sa arat bine, ca eu nu vreau sa ma fac cat muntele, piept un pic de brate si abdomen vreau, nu am nevoie sa fiu monstru.

| Nickname1890 a răspuns (pentru StefanNarcis):

"sa arat bine" nu este un obiectiv. Eu nu stiu cum arati tu in momentul de fata ca sa iti spun ce ai de facut ca sa "arati bine". Poate o persoana ca sa arate bine poate are nevoie sa slabeasca vreo 5kg sau o alta persoana ca sa arate bine poate trebuie sa puna vreo kg de masa musculara, sau sa isi defineasca masa musculara si mai mult decat atat "a arata bine" este subiectiv. Frumusetea sta in ochii privitorului.

Deci cand pui o intrebare si vrei un raspuns pertinent spune vreau sa pun 4-5kg de masa musculara sau vreau sa slabest xkg si sa dau burta jos etc.

| StefanNarcis explică (pentru Nickname1890):

Burta nu am, am un pic de sunculita in josul burtii, patratelele se vad cat de cat... Vreau sa pun masa musculara...

| express11 a răspuns:

Fa si tractiuni.asa faci fibra.adica ai putere.cei ce baga creatina, proteine, steroizi, nu au putere, doar ca se umfla muschiul. daca nu fac 2 luni, muschii dispar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru express11):

Serios? nu au putere, doar se umfla muschiul? Si dispare in 2 luni?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| express11 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pustiule,stiu din pacate multe.crezi ca nu stiu cum sa faci muschi din forta brute, sau din creatina sau proteine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru express11):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, migdale, nuci, caju
creatina = carne, peste ( in special carne rosie )

Suplimentele (prafuri) tot din astea sunt facute.

Eu la creatina am observat foarte rapid o crestere a fortei.

Creatina e strict PENTRU FORTA.

De steroizi nu mai zic, cunosc oameni care dupa ce au inceput sa se injecteze cu steroizi au castigat MEDALII la concursuri de forta.

Copil mic, imi explica el mie cum face forta bruta!

| express11 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine.pa

| express11 a răspuns (pentru express11):

Baga si steroizi.

| dyk3yy a răspuns:

Asa pierzi timpul. Nici macar nu lucrezi toti muschii. Mai bine te duci la sala. Cu supe nu pui muschi. Trebuie sa ai o alimentatie bogata in proteine si carbohidrati, pentru masa musculara.(cred ca asta e obiectivul tau este masa musculara, avand in vedere ca vrei "super rezultate"). Mai bine te duci la sala si spui instructorului sa iti faca un antrenament calumea, sau cauta pe net antrenamente.

| StefanNarcis explică (pentru dyk3yy):

Nu vreau sa merg la sala pentru ca am inteles ca sala iti dauneaza cresterea..plus ca am mentionat ca am o inaltime destul de mica.1-65,la 16 ani mi se pare putin..am prieteni de 1-80. obiectivul meu nu este super rezultate. vreau sa sa arat cat de cat bine, adica piept brate si abdomen, nu ma intereseaza sa fiu munte.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru StefanNarcis):

Daca faci sala nu inseamna ca te opresti din crescut laughing Inaltimea o mostenesti genetic de la ai tai. Totusi, antrenamentul ala nu-mi prea place... Daca nu-ti permiti sa mergi la sala macar cumpara-ti o pereche de gantere reglabile, sau daca nu... poate gasesti un loc unde poti face si tractiuni, poate si flotari la paralele. Succes!

| StefanNarcis explică (pentru FitnessTrainer):

Ce e in neregula cu acel antrenament? Eu il fac cam de o luna.si incep sa se vada rezultate...