| romario97 a întrebat:

Salut TPU,cum sa fac muschi acasa? am gantera si haltera, dar nu stiu cand si in ce fel sa ma apuc,,,, spuneti-mi un program va rog si niste exerciti.VA ROG... FUNDA

Răspuns Câştigător
| DX190 a răspuns:

Exercitii de baza:

Biceps:
http://www.youtube.com/watch?v=uO_CNYidOw0
http://www.youtube.com/watch?v=vub3q-TACtg

Triceps:
http://www.youtube.com/watch?v=rT7DgCr-3pg
http://www.youtube.com/watch?v=hBUHtJsg8H0

Fa 3 serii a cate 12-15 repetari la fiecare exercitiu. Lasi pauze de 60-120 secunde. Dupa ce faci exercitiile astea sa mananci alimente care contin proteine.

Oricum NU FACI NIMIC acasa. Tu momentan ai niste greutati acasa, bun. Dar daca te apuci sa faci exercitii dupa o perioada o sa trebuiasca sa lucrezi cu unele mai grele, ce faci iti iei altele? De aia e mai bine sa te duci la sala, acolo ai tot felul de aparate si greutati pe care le poti folosi.

Daca vrei "sa faci muschii", du-te la sala si fa-ti un program bun (acolo sunt instructori care te pot ajuta) si de asemenea nu manca rahaturi.

2 răspunsuri:
| Faruece a răspuns:

Fa flotari, agata-te de bara si fa tractiuni odata la 3 zile, noroc!

| DX190 a răspuns:

Cate KG au ganterele si haltera? Ganterele sunt reglabile? Cu ele poti face unele exercitii de baza impins la piept, flexii cu bara pentru biceps etc. Dar eu iti zic ca nu faci mare lucru acasa, mai bine du-te la sala si mananca alimente bogate in proteine o sa ai rezultate mai bune asa.

| romario97 explică (pentru DX190):

Stiu mi s-a mai spus...dar totusi parca e mai bine acasa... poti sa-mi dai mai multe detalii despre exerctiile care le-ai spus mai sus te rog? si un program ceva, plss

| DX190 a răspuns (pentru romario97):

Spune-mi cate kg au "greutatile" tale mai intai.

| romario97 explică (pentru DX190):

Nu stiu ca mi mea dat un om acum pe seara!

| Cosmin86 a răspuns (pentru romario97):

"dar totusi parca e mai bine acasa", da, e mai bine de pierdut vremea

termina cu aberatii de copii mici

| romario97 explică (pentru DX190):

Niste proteine sau ceva pentru o crestere mai rapida mi-ai recomanda?

| umbra09 a răspuns (pentru romario97):

Poate e mult mai tarziu sa-ti raspund la intrebare dar acum am dat intamplator de ea si am citit ce ti-au raspuns astia fa flotari lasa-i pe astia in pace sunt 100 de tipuri de flotari cand treci de un tip faci altu ami greu faci mai multe si tot asa nu ai nevoie nici de gantere nici de haltere si eu am tot setu si aparate toate prostiile am facut cu ele 3 luni nu se vedea mai nimic am facut doar flotari intro saptamana se vede cat unu care a mers de 3 4 luni la sala si nu exagerez intr-adevar faceam de 3 ori pe zi si mancam dublu de cat mancam inainte... bafta la flotari big grin scrie pe youtube passion4profession si fa dupa ala sper sa vezi ce ti-am scris

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Cu flotari faci piept, umeri, triceps, cu orice tip de flotari lucrezi tot grupele astea.

restul grupelor cui le lasi?

"am facut cu ele 3 luni nu se vedea mai nimic", daca tu HABAR NU AI sa te antrenezi si sa te alimentezi ( probabil mancai 3 mese pe zi, ca un om normal ), nu inseamna ca toti sunt la fel happy

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin86 nu tie ti-am raspuns daca tot esti cu rios toate exercitile ce le faci la sala se pot face acasa la acelasi nivel de la antebrat la piept de la umeri la picioare ori ce se poate face acasa si cu gantere, haltere, alte echipamente si fara... daca tu nu vezi rezultatu intro luna de flotari inseamna ca nu sti ce e ala sport serios si mancam si de 5 ori pe zi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

"daca tu nu vezi rezultatu intro luna de flotari ", la grupe gen BICEPS sau GAMBE nu vad rezultatul nici dupa milioane de flotari.

p.s. : eu la 90 kg fac flotari intr-o mana sau la paralele ( cu tot corpul in aer ) cu 30 kg legate de mine.

SI TOT NU VAD nimic la biceps ( vad la triceps, piept si umeri ), dar pe mine ma intereseaza TOT CORPUL.

Daca tu prin flotari vrei sa echivalezi sala... mai bine te apuci de sah sau table ( ceva potrivit pentru tine ).

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mare branza flotari intro mana si eu fac... am zis mai sus si alte exerciti nu numai flotari ma am zis si de abdomene si altele... nu trebuie neaparat sa mergi la sala ca sa ajungi ca unul ce face sala mai de mult pe vremea razboiului aia aveau gantere si haltere si toate minunile nu dar muschi aveau poate mai mari ca noi si nu aveau salaaa

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Cate kg ai tu?

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

60 dar am 16 ani nu pot avea 80 90 la 16 ani...

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Pai vezi, de-aia ti se par asa "simple" sau "mare branza".

pune un disc de 30 kg in spate si vezi daca mai poti sa faci happy

O sa vezi ca nu e chiar asa "mare branza" sa impingi 90 kg big grin

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta e greutatea ta masa ta normal ca o poti inmpinge eu daca mai pun 30kg pe mine nu pot dar nici tu nu cred ca ai putea cu 30kg in plus

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Nu, am facut cu 10 kg in plus deocamdata.

in schimb, la tractiuni am reusit cu 30 in plus.

Ziceam de 30 ca sa echivalezi greutatea mea happy

Si inca ceva, aia de pe vremea razboiului erau niste firavi, stai tu linistit, nu as vrea sa arat ca aia laughing

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai scadeti si tu ani printrun proces de intinerire sa ajungi la varsta mea si slabeste 30 de kg sa vezi ca pot face flotari ca tine si daca nu merg la sala fireste nu ai cum sa intineresti deci nu cauta pe google laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Oricum, acum ca e cald afara fac si eu in parc, nu mai fac sala.

o zi de tractiuni, o zi de flotari, o zi de picioare.

Atat pe saptamana, 3 zile. Suficient pentru masa si forta big grin

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

De ce nu faci de 2a ori pe zi sau macar o data atunci se vede rezultat cum zici tu de 3 ori pe saptamana eu cred ca e doar ca sa te menti nu pentru cresterea muschilor happy si bafta la antrenamente big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Muschii cresc in zilele de pauza. Un muschi dupa ce e lucrat intens, la rupere, are nevoie de 5-6 zile sa se refaca si sa creasca. CEL MAI EFICIENT program pentru cresterea muschilor ramane 1 grupa / saptamana. Lucrezi 1 muschi INTENS si apoi 6 zile il lasi in pace.

De mentinere e sa faci de 2 ori pe zi ( daca POTI sa faci 2 antr pe zi, inseamna ca primul antrenament a fost apa de ploaie ).

Dupa un antrenament dur ai 3 zile febra ( eventual 1 zi nu poti sa intinzi mainile ).

In celelalte zile, lucrezi alti muschi sau alergi sau stai.

Am 42 in brat si 37-38 in antebrat, cu antrenamentul asta.

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cand m-am reapucat de sport am facut in prima zi febra musculara dar a 2a zi nu am incetat sa fac sport si a treia si tot asa febra a trecut dupa cateva zile dar oricat mas chinui sa fac iarasi febra musculara nu pot fac flotari pana cad jos repet antrenamentu pana nu mai pot da tot nu reusesc sa fac din nou febra musculara asta cu cand iti lucra muschi eu stiu ca au nevoie doar noaptea ca atunci iti lucra... nu 6 zile ma rog asta am citit pe un forum... o intrebare cati ani ai si de cand faci sala?

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

27. Am 5 ani de sala, 2 ani de kickboxing si 1 an de skandenberg.

"fac flotari pana cad jos", asta e problema ta, faci antrenament de volum.

Fa antrenament de intenstiate. Alege 4 tipuri de flotari ( eu aleg intr-o mana, la paralele, la bara dreapta si stand in maini cu picioarele sprijinite de un zid ) si fa maxim 5 repetari.

Poti peste 5, leaga greutati de tine. O sa vezi atunci rupere si febra big grin

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am sa incerc ce mi-ai spus tu mersi big grin dar cu antrenamentul ce mi l-ai spus fac masa mare musculara doar sau fibra?

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Nu e nicio diferenta intre "masa" si "fibra". Masa musculara e FORMATA DIN FIBRE, atat big grin

Diferenta e data de grasime. Cu cat ai mai putina grasime, cu atat esti mai "fibrat" ( se vad fibrele mai bine ).

Din pacate, nu prea poti sa pui muschi fara grasime. De-aia in perioada de "masa" te umflii mai mult si apoi la definire te "fibrezi".

Diferenta dintre masa si fibra e data de alimentatie.

pui masa : 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi si altele
arzi grasime ( cu mentinerea masei ) : 60 % proteine, 30 % carbo, 10 % grasimi si altele.

| umbra09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi mult pentru ajutorul care mi l-ai oferit Cosmin86 big grin bafta la antrenament

| Cosmin86 a răspuns (pentru umbra09):

Mersi la fel, trage tare big grin

| DX190 a răspuns (pentru romario97):

Exercitii de baza:

Biceps:
http://www.youtube.com/watch?v=uO_CNYidOw0
http://www.youtube.com/watch?v=vub3q-TACtg

Triceps:
http://www.youtube.com/watch?v=rT7DgCr-3pg
http://www.youtube.com/watch?v=hBUHtJsg8H0

Fa 3 serii a cate 12-15 repetari la fiecare exercitiu. Lasi pauze de 60-120 secunde. Dupa ce faci exercitiile astea sa mananci alimente care contin proteine.

Oricum NU FACI NIMIC acasa. Tu momentan ai niste greutati acasa, bun. Dar daca te apuci sa faci exercitii dupa o perioada o sa trebuiasca sa lucrezi cu unele mai grele, ce faci iti iei altele? De aia e mai bine sa te duci la sala, acolo ai tot felul de aparate si greutati pe care le poti folosi.

Daca vrei "sa faci muschii", du-te la sala si fa-ti un program bun (acolo sunt instructori care te pot ajuta) si de asemenea nu manca rahaturi.