| Salutareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee a întrebat:

Eu de mult timp joc fotbal dar nu reusesc sa jonglez cu mingea pe picior. Cand incerc pe un picior ori imi sare mai in fata ori vine peste mine si nu o pot prinde cu piciorul, vreau va rog o explicație mai detaliată daca trebuie sa lasi mingea sa se lovească singura sau cum sa o lovesc. Vreau sa ma ajutati cu ceva sa incep sa pot face pe 1 picior sau amândouă. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DANNY1004 a răspuns:

Nu trebuie sa o lasi sa se loveasca singura, dar nici sa dai prea tare in ea, mai ales pana inveti. Cel mult pana la sold, ca sa iti fie mai usor sa o controlezi cand cade iar si trebuie sa incerci sa o dai cat mai drept in sus, cu partea dinspre varf si siret. Poti sa incerci sa rotesti mingea spre tine cand o lovesti, asta te ajuta sa nu o scapi prea departe. Cu cat exersezi mai mult, cu atat o sa prinzi miscarea mai bine. Eu faceam cateva la inceput si acum fac cateva sute fara probleme.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ajutorul si explicatiile le poti primii de la un antrenor, sau vreun prieten care stie sa le execute corect.
Pana nu-ti arata cineva, nu vei intelege si nu vei putea face miscarile corect.
Te-ai gandit ca, poate nu ai talent la fotbal?
Degeaba vrei, daca nu esti indemanatic si nu reusesti sa iti sincronizezi piciorul si lovirea mingiei.

| Cosmin86 a răspuns:

Daca faci de mult timp fotbal si inca nu poti, poate ar trebui sa te apuci de alt sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica duble vrei sa zici.
Pai exerseaza. Prima oara cu un picior.

| WeakSide a răspuns:

Prima oară exersezi cu piciorul de bază, adică cel puternic. Pur si simplu o ridici și lovești cu siretul in sus încet. Cu stângul va fi mai greu, dar poți cauta pe Youtube football juggle tutorial.