| Harlygabriela a întrebat:

Bună,am o problemă sper să mă ajutați.
Toți din clasa mea joacă volei și am vrut și eu să încerc, dar pur și simplu nu știu ce trebuie să fac...m-am uitat de 1000 de ori la cei care joacă și tot nu știu, când vine mingea spre mine mă feresc pentru că îmi e frică de ea (odată am fost lovită de minge de foarte multe ori pentru că băieții dădeau intenționat) și când încerc să dau, dau cu o mână și mă lovesc și mingea merge jos și câștigă ceilalți și noi pierdem și toți fac o față pentru că nu știu să dau pur și simplu mă tem de minge să nu vină în cap și când vreau să o dau la ceilalți uit să pun amândouă mâini+eu sunt și mică la înălțime am 1, 50 și e chiar greu pentru mine, ce spuneți să fac? Nu știți cum să scap de frică?

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Invata sa sari si sa joci cum o fac cei mai buni de la tine din echi[a sau adversari, sau poti sta un meci pe banca sa te uiti.

| DiyanAndorea a răspuns:

De obicei invatam teoria, dar daca nu o putem pune in practica, degeaba o mai stim.

Totusi, de la teorie se incepe. De exemplu, la serva tii cu o mana mingea, ii dai drumul si in timpul asta lovesti de jos in sus cu palma de la cealalta mana astfel incat sa se duca in directia in care ti-ai fixat ochii. Poti sa lovesti si cu pumnul, dar de multe ori se duce in alta directie.

Chiar nu conteaza nici inaltimea, nici varsta. Sunt fete de clasa a 6 a care joaca super bine.

Ca sa iti treaca frica de minge, trebuie sa o simti. Inainte sa o lovesti, trebuie sa stii unde vrei sa dai.

Te vei lovi in continuare singura si in continuare te vei speria de minge, dar incercand sunt sigura ca vei reusi. Ia o colega de a ta din clasa, daca zici ca baietii sunt rautaciosi, si mergeti intr-un parc sa va jucati. Fara scor. Pur si simplu din placere. Fara stres, relaxata.

Totul in viata merge bine, dupa ce ai cazut de multe ori. Nu poti sa dai bine din prima, dar cu timpul te obisnuiesti si nici nu te mai gandesti la cum tii mainile ca iti sta in reflex.

Cand mingea e jos, impreuna pumnii cu degetele mari in sus, si lovesti mingea cu partea dintre ingheieturi si coate. Mentionez ca trebuie sa ai partea din interiorul bratelor orientata in sus, pentru ca daca normal, mingea se loveste in oase si se duce unde vrea.

Sper ca ai inteles ce ti-am zis, dar cel mai bine e sa rogi o colega sa te ajute. Fata in fata intelegi muult mai usor.

Succes! happy