| AlexrAul456 a întrebat:

Câte serii și repetări sa fac la fiecare grupa musculara la sala pentru masa musculara cât și pentru forță?
P. S Am mai făcut sala înainte, nu sunt începător!

Răspuns Câştigător
| Cortex a răspuns:

Tine cont de urmatoarele sfaturi:sa nu mananci inainte cu 2-4 ore inainte de antrenament(2 daca ai mancat mai putin si maxim 4 daca ai mancat mai mult), antrenamentul il incepi tot timpul cu incalzirea(aproximativ 4 minute) executata corect cu spatele drept, ai grija ca in timpul antrenamentului sa fi bine hidratat dar sa nu bei prea multa apa sa te umfli, iar un exercitiu trebuie efectuat de 4 ori iar repetarile trebuie facute de 4 pana la 8 ori, cel mai bine e sa faci de 6 ori(iti potrivesti greutatile in asa fel incat sa poti face doar 6 repetari) iar intre ele sa faci o pauza de un minut si dupa ce termini 4 repetari a unui exercitiu fa pauza de 3-4 minute pana sa-l incepi pe urmatorul.Conteaza extrem de mult cand exercitiile sunt efectuate corect si nu e rusine sa intrebi pe cineva care se vede pe el ca e bun cunoscator in domeniu daca pozitia ta e corecta, daca nu faci exercitiile corect rezultatele vor fi slabute.Cand faci exercitiile trebuie sa pui tensiune in locul in care vrei sa-ti creasca muschii iar exercitiile sa nu le faci repede,de exemplu la flotari,te pui in pozitia corecta pe podea(mainile sa fie pozitionate in asa fel incat cu degetul mare intins de la ambele maini sa-ti poti atinge sfarcurile,de acolo poti sa apropii sau sa departezi mainile,spatele drept si fundul incordat si tras in fata) iar dupa ce ai luat aceasta pozitie te ridici incet,pui tensiune in piept,spate,umeri,tricepsi, si dupa ce ajungi sus nu te lasi dintr-o data in jos,te lasi incet in acest fel muschii vor lucra mai mult si la fel vei face la orice aparat,ridici incet pui tensiune pe muschi si nu lasi dintr-o data ci mai incet,simtind ca e greu si sa impingi dar si sa lasi jos.Un fruct si o leguma cruda obligatorie pe zi si include in mesele tale ouale,orezul,pieptul de pui,chefirul,nucile,alunele, cartofi, carne de porc(mai putina decat pieptul de pui), ocazional organe de pui, muraturi si nu manca cu mult sos si ar fi foarte bine sa mananci paine neagra, de preferat care contine tarate deoarece contine fibre si proteine.Aceste sfaturi sunt pentru dezvoltarea musculaturii intr-un mod cat mai accelerat, iar pentru forta iti recomand mai multe repetari cu greutati mai mici.Sa nu uit de somn, incearca sa dormi cat mai bine si la ore fixe si fa exercitii de gimnastica respiratorie zilnic, in acest fel creierul ti se va oxigena, vitaminele si mineralele vor fi distribuite intr-un mod mai eficient in organismul tau si nivelul de energie va creste.

| Emn777 a răspuns (pentru Cortex):

Gresit la faza cu pana la 6 repetari... Trebuie macar 7-8 in ultima serie cu greutati nu foarte mari(lucreaza mult mai bine cu o greutate mai mica iar executia e mai corecta cel mai probabil). Iar pauza se face cateva secunde nu chiar un minut.

7 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Pai ce vrei forta sau masa?

| AlexrAul456 explică (pentru DovleacTurbat):

Ambele

| DovleacTurbat a răspuns (pentru AlexrAul456):

Un incepator va dezvolta si forta si masa in acelasi timp. In schimb dupa 1-2 ani deja va trebui sa alegi ce vrei masa, forta, rezistenta etc. Iar tu ai zis ca numai esti incepator, deci ambele inseamna SF. Vezi raspunsul lui Cristian Alex.

| CristianCristian99 a răspuns:

Eu la forta imi place 1 rep max, 3x3, 3x5, 5x2, 5x5 si 3-4x6-8
Iar la masa hipertrofie 3-5x10, 4x12-15, 3x20, izolare 4x25, 5x20 dar si volum 10x10 si pentru viteza 8-12x2-3

Vezi pe internet t-nation vei gasi multe scheme, dar pana la urma conteaza nr total de rep nu schema aia o faci tu.
Ar fi ok sa iti iei si un program calumea mie imi place conjugated method

| AlexrAul456 explică (pentru CristianCristian99):

Îmi da tu un program gen Luni:Biceps, triceps etc marți...
Cum adică 3 x 3, 3x5 3 serii a cate 5 repetări fiecare? La forță știu ca trebuie măcar 5 repetări...