| TupacNo a întrebat:

Fac sala de aproximativ 3 ani adunati, si de 1 an neintrerupt. De vreo 2 saptamani am o problema la antrenamentul la piept, cand fortez la ultimele 2 serii ma doare capul rau. Tine timp de 1 minut dupa ce am terminat seria si trece. Apoi la urmatoarea serie la care fortez la fel, ma ia o durere de cap, care trece la 1 minut-2 dupa incheierea seriei. Am 18 ani, 66 kg si la seria in care fortez imping cu 75kg (27, 5-27, 5) Am mai facut cu aceasta greutate si inainte si nu am avut probleme de genu asta, dar am avut o accidentare la umar, si nu am mai fortat timp de 1 luna jumate cam asa, am bagat doar cu 60-65kg maxim in aceea perioada. Iar acum cand am pus din nou mai mult am aceasta problema. Ce parere aveti, ce trebuie sa fac? Deoarece in aceea perioada am ramas cam in urma cu pieptul, si pentru masa musculara fac cu greutatea maxima care imi permite sa fac 6-8 repetari corecte, deci nu as vrea sa scad.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu respiri cand te fortezi?

ca 90 % din oameni ( inclusiv eu faceam asta ) isi tin respiratia in momentul de fortare maxima. si da, am avut aceleasi dureri de cap si mi se inrosea fata.

| FitnessTrainer a răspuns:

Cum a zis Cosmin, incearca sa respiri, si pune o greutate sa-ti permina 10-8 repetari, doar ultima serie 6 repetari. Poate nu o sa te mai doara asa. Si pe inclinat te doare capul sau doar declinat sau orizontal?

| TupacNo explică:

Da, si pe inclinat si declinat. E posibil cu respiratia, o sa incerc sa ma concentrez mai mult pe respiratie in momentul in care fortez.