| Polinco a întrebat:

In ce costa perioada de masa musculara si perioada de slabit?

Adica, perioada de masa musculara este atunci cand faci sala cu greutati cam 5-6 luni si mananci bine? Si perioada de slabit, este atunci cand faci cardio si mananci putin dar tot faci cu greutati ca sa te mentii, asa este?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Perioada de slabit inseamna cand organismul tau recurge la grasimi pentru ca nu are destula din ceea ce consumi, simplu, cardio acela mareste rata metabolica in functie de cat de tare iti bate inima, de asta ceea ce intentiv e cel mai bine pentru inima si creier

Culturismul e bine sa incepi cand ai slabit, pentru ca si asa vei pierde masa musculara la slabit, depinde si de dieta, o dieta cu protine determina organismul sa nu consume masa musculara, eu asa fac slabesc apoi ma bag pe culturism

| aXy99 a răspuns:

Antrenamentul poate fi identic, totul consta in numarul de kcal consumate.
Surplus caloric -> cresti in masa musculara (probabil si in grasime)
Deficit calorc -> scazi in tesut adipos, dar si muscular (mai putin, depinde cat de bine te antrenezi si cate proteine mananci)

| InteractiV a răspuns:

Da, este perfect corect ce ai spus tu. Cu mentiunea ca in perioada de slabit trebuie sa mananci regulat si sa iti alegi atent mesele, nu neaparat sa mananci putin pentru ca asa iti poti dezvolta unele probleme de ordin medical la stomac. Iti doresc mult noroc.

| AuraRoșuBândușa a răspuns:

Perioada de slăbit este înaintea perioade de masă musculara. Pentru a face masă musculara trebuie mai intai sa slăbește. Adică după ce dai jos grasimea în plus și după ce elimini apa în plus reținută de corp poți să îți pregătești masa musculara. Pentru a slabi este nevoie de exerciții fizice dar nu de ridicare a greutăților sunt multe exerciții făcute pentru forma mușchii care sunt confundate cu cele de slăbit. Cele de slăbit sunt cele în urma carora transpiri foarte mult. Pentru a te menține trebuie să ți o dietă corectă și echilibrata pe parcursul ambeleor procese. După ce îți place ce spune cântarul te poți apucă de perioada de masa musculara, continui sa ți dieta și te apuci de exercițiile pentru formarea mușchilor, acestea trebuie facute regulat și organizat în fiecare zi. Dacă sunt respectate aceste reguli de baza ai putea în ceva timp sa ai un super aspect fizic și o sănătate perfectă!

| RAY a răspuns (pentru AuraRoșuBândușa):

Dar trebuie sublinitat faptul ca ridicatul greutatilor mentine masa musculara daca ai si o dieta bogata in proteine animale.vegetale, trebuie spus si faptul ca masa musculara mareste rata metabolica pe viata, deci e bine sa faci ambele

| cristiww a răspuns (pentru AuraRoșuBândușa):

Wow cate aberatii ai spus! exact ca Dorian Popa, te-ai "documentat" cumva de la el?