| Marcelo112 a întrebat:

in primul rand sper ca nu am gresit categoria.Intrebarea mea ar fi urmatoarea: daca alerg(nu e jogging pentru ca alerg cu viteza destul de mare) la stadion undeva la 15km/saptamana, si fac o data la 2 zile programul de aici(https://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474) cam cat dureaza sa vada rezultate in cadrul abdomenului?
Si as dori si un sfat cum sa lucrez eficient si muschii abdominali externi oblici.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Cosmin4Fit a răspuns:

Depinde de ce vrei de la corpul tau.

Daca vrei sa scazi in gretuate, adica daca ai burta, nu te va ajuta daca alergi cu viteza foarte mare. E indicat sa alergi cu viteza mai mica, pe durata mai mare, ca sa iti consume rezervele de grasime in loc de cele de zahar.

8 mins astea sunt foarte bune, dar sunt aerobice, nu vor creste neaparat masa musculara. Daca ai asteptari de abdomene de bodybuilder, nu le vei obtine doar asa.

Dar da, vei obtine in cele din urma 6 pack.

Acel exercitiu lucreaza deja destul de mult abdomenii laterali. Daca vrei sa duci la alt nivel, probabil doar pe podea nu vei reusi. Vei avea nevoie de niste aparate.

Nu putem sti exact cat va dura, e diferit pentru oricine. Asta mai bine documentezi tu, si ne spui apoi noua happy

Dar oricum, nu daca te vei opri, patratelele vor disparea.

Asa ca tu gandeste-te la ceva ce te poti tine tot restul vietii, un stil de viata, chiar daca in loc sa faci patratelele intr-un an le faci in 2-3, macar stii ca dupa te poti tine toata viata de acel ritm de exercitii ca sa ti le si pastrezi, sa nu obosesti si sa te lasi de antrenamente.

Succes mult!

1 răspuns:
| CulturismsiFitness a răspuns:

Ca sa iti dezvolti abdomenul pana in punctul in care ai patratele ai foarte multe de facut. In primul rand trebuie sa ai o dieta bazata pe multe proteine si sa urmezi un antrenament specific dezvoltarii abdomenului. Si bineinteles cardio. Dar cele mai bune exercitii pentru abdomen sunt cele executate la bara sau la sac. Stai agatata la bara si iti ridici picioarele. sau la sac. te urci pe sac sus si stai agatata cu picioarele de el si te lasi cu capul in jos. si pe urma incepi sa faci abdomene.Iar la sac lucrezi foarte mult si intercostalii.