| Superceanu a întrebat:

Salut, TPU. M am apucat de sala si mi am cumparat HARD GAINER EXTREME. Am 1.75 inaltime si 60 kg. Este ok acest supliment? Astept raspunsuri de la cunoscatori. Mersi

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai sub 20 de ani NU este ok, pentru ca-ti modifica endocrin/hormonal corpul si in cativa ani apar dereglari majore.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ti-ai luat un gainer, gainerele sunt facute pentru a ajuta consumatorul sa ia in greutate. Pe valorile lui nutritionale gasesti ce contine si ce macronutrienti si calorii iti aduce / servire. Daca vrei gainer ti-as recomanda serious mass, in schimb iti spun sa inveti sa mananci, e foarte simplu sa fii in surplus caloric (caci asta face gainerul).

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Nu. Mergi la sala fara sa consumi prafuri. Foloseste doar fructe si legume proaspete. Daca nu asculti sfatul meu, mai tarziu ai sa regreti.
Cand te intorci de la sala relaxeaza-te pe acest simulator care-ti aduce in timp si banii cu care sa platesti sala:
http://www.marketglory.com/strategygame/rorro
Succes!

| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns:

Bravo, ți-ai cheltuit banii. Ma omule, tu nici n-ai intrat in sala si deja iti iei gainere. Daca tot vrei ceva, ia-ti creatina monihidrat si gata. Nu inteleg ce ți-o venit sa iti iei hard gainer (si extreme) si sa scrii si
cu litere mari laughing)
La 60 de kg si 1.75 ai pe undeva pe la 15-16 ani. Nu e ok sa mergi la sala sa lucrezi ca si un cal. Nu-ti imagina ca o sa arați super striat sau chestii de astea happy Eu zic ca la 16 ani, daca tot vrei sa fii puternic (nu neaparat sa arați), sa fii in stare sa faci exercitii cu greutatea corporală (flotări, tracțiuni, flotări la paralele, flotări de triceps, muscle-ups, L-sit, planche). Pe scurt, sa te apuci de calisthenics happy
Ma rog, e decizia ta, eu numai ți-am
dat un sfat.
Si ca sa-ti răspund la
intrebare, suplimentele sunt ok, dar nu cand te apuci. Gândește-te cat de tare iti soliciți corpul in prima luna de sala, tu ai nevoie mai degraba de suplimente de vitamine.
Funda?

| Superceanu explică (pentru Vertic_Sergiu_1996):

Am 19 ani. Am mai fost la sala 6 luni si nu s-a cunoscut foarte mult fiind ectomorf. Acum am reinceput si mi am luat acest gainer deoarece am nevoie sa mai iau in greutate.

| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns (pentru Superceanu):

Ma gândeam ca esti ceva adolescent care nu intelege de ce nu ia in masa. Totusi, ramân la sfatul meu de a nu lua gainer. Încearcă sa te antrenezi mai intens, folosind superseturi, asa nu ai cum sa nu vezi diferența. Împins la
piept cu ganterele din înclinat/plat/declinat 10x + 10 flotări-pauza 45 de secunde (si mai faci de 4 ori). Tracțiuni la helcometru 8x + 6 tracțiuni-pauza 60 de secunde (si mai faci de 3 ori). Ciocane 8x + flexii cu bara Z 8x-pauza 60 de secunde (si mai faci de 2 ori). Nu ai cum sa nu reușești cu seturi de astea. Ia-ti, cum ți-am zis, creatina si ceva pentru articulații si gata happy
Consuma eventual banane, chestii de la bunica (zacusca, vinete, cas, urda) si carne roșie sau de pasare.