| LegalizeWeed a întrebat:

Salutare, am 19 ani, 1.85 inaltime, 74 kg, m-am apucat curand de sala si as avea nevoie de un gainer, serious mass ar fi cea mai buna alegere?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Combinatia "spate+triceps" mi se pare stupida. Spatele e o grupa mare ( cat piept + abdomen ), daca lucrezi spatele cum trebuie, nu mai poti lucra alta grupa.

Eu recomand 3 programe, 2 pe 4 zile si unu pe 3 ( al meu ) :

1. 4 zile :

luni -> piept, biceps
marti -> spate
joi -> picioare
vineri -> umeri, triceps, abdomen

2. tot pe 4 zile :

luni -> piept, abdomen
marti -> spate
joi -> picioare, abdomen
vineri -> umeri, brate

3. programul meu de forta :

luni -> zi de impins ( piept, triceps, umeri anterior )
miercuri -> zi de tras ( spate, biceps, umeri posteriori, antebrat )
vineri -> zi de picioare

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ar fi una din cele mai bune alegeri. Nu exista "cea mai buna", daca exista celelalte firme ar fi dat faliment

| LegalizeWeed explică (pentru Cosmin86):

Ai putea te rog frumos sa-mi dai un exemplu de program pe care ar trebui sa-l urmez? De ex luni lucrez spate + triceps si asa mai departe?

| Cosmin86 a răspuns (pentru LegalizeWeed):

Combinatia "spate+triceps" mi se pare stupida. Spatele e o grupa mare ( cat piept + abdomen ), daca lucrezi spatele cum trebuie, nu mai poti lucra alta grupa.

Eu recomand 3 programe, 2 pe 4 zile si unu pe 3 ( al meu ) :

1. 4 zile :

luni -> piept, biceps
marti -> spate
joi -> picioare
vineri -> umeri, triceps, abdomen

2. tot pe 4 zile :

luni -> piept, abdomen
marti -> spate
joi -> picioare, abdomen
vineri -> umeri, brate

3. programul meu de forta :

luni -> zi de impins ( piept, triceps, umeri anterior )
miercuri -> zi de tras ( spate, biceps, umeri posteriori, antebrat )
vineri -> zi de picioare