| LowWw a întrebat:

m-ar interesa si pe mine daca stie cineva sau daca aveti un site unde explica ce fel de exercitii fizice si psihice se practica in Legiunea Straina Franceza.
Nu vreau sa ma inrolez, ma intereseaza doar exercitiile psihice si fizice pe care le practica pentru ca merg la sala si acolo fac muschi "scurti" si am vazut o persoana care a fost in Legiune acum vreao 10-15 ani si arata ca o persoana "grasa"(120-130Kg) si avea o forta foarte impresionanta si a spus ca acolo faci muschi "lungi".
Dar ce exercitii ar trebui sa fac pentru a face acesti muschi "lungi"?

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca ai citi o carte de anatomie ai observa ca nu exista "muschi scurti" sau "muschi lungi", exista doar muschi si grasime. Forma muschiul e determinata GENETIC, orice ii faci tu NU poti s-o schimbi, poti doar sa maresti muschiul, formele muschilor difera de la persoana la persoana, nu poti schimba forma.

Sunt 2 chestii :

1. maresti muschii
2. ii faci vizibili, adica definire ( slabire cu mentinerea masei musculare ), cu cat arzi mai multa grasime, cu atat muschii sunt mai vizibli si esti mai fibrat.

Si inca ceva, muschii NU se fac doar cu exercitii, muschii se fac cu mancarea potrivita, suplimente, etc.

Exista o gramada de culturisti la 120 de kg ( si luptatori ) care au 120 de kg de muschi, NU de grasime, google dupa jay cutler, Arnold ( in vremea cand era mr olympia ), etc., cred ca ai auzit de arnold, avea 130 de kg de muschi, fara grasime, si astia au o forta impresionanta, arnold facea indreptari cu 300 de kg sau cu o masina, un amic de-al lui ( mai slab decat el ), franco colombo, a ridicat masina din spate cat timp cineva i-a schimbat rotile, poti sa cauti cu google despre el.

Daca faci doar exercitii nu o sa faci muschi nici in 20 de ani, muschii nu cresc doar cu exercitii.