| blueone a întrebat:

Sunt nou pe aici, si as dori sa pun o intrebare : exercitiile fizice cum ar fi abdomenele, genoflexiunile, flotarile si in general exercitiile care se fac fara greutati sau mai stiu eu ce, opresc cresterea? Am inteles ca punand presiune pe coloana vertebrala cresterea stagneaza sau in cel mai rau caz, se opreste. Aceste exercitii pun multa presiune pe coloana, sau este nesemnificativa aceasta presiune? Am 14 ani( si jumatate ), 1.80 inaltime si 60 si ceva de Kg ( in jur de 63-64 cred). Inca ceva... acum cativa ani, mi-am luat niste gantere de 2 Kg, cu care mai faceam ridicari. Faceam ridicari fie stand in picioare si le ridicam ori la piept, ori deasupra capului, ori stateam in pat pe spate si ridicam. Am mai intebat si in alte parti si am aflat ca 2Kg nu inseamna prea mult, deci nu cred ca mi-au stagnat cresterea. Astept pareri! Multumesc foarte mult!
P. S. Daca am gresit undeva, imi cer scuze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| p0wer a răspuns:

Salut, in primul rand exercitiile fara greutati nu opresc in nici un caz cresterea in inaltime si nici cele cu greutati (poti sa te apuci de sala linistit), dar cand faci la sala cu greutati sa nu trisezi, sa nu faci exercitii cu bara deasupra capului ( tot ce pune presiune pe coloana vertebrala) si o sa te dezvolti fara probleme, succes :d

4 răspunsuri:
| AdeLina a răspuns:

La 14 ani ai 1. 80? Adica eu vb ca am tot 14 si am 1. 72 cred... Cred ca ar trebui sa consulti un medic. El te-ar putea lamuri mult mai bine decat orice utilizator TPU tongue pupici:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 1. 80 la 14 ani. si doar 64 de kilograme! pune masa musculara p tine si nu te mai gandi la inaltime. e suficient cat ai... daca te faci si de 80 de kg sa spunem nu iti mai trebuie nimic.
intr-adevar ridicarea de greutati incetineste procesul de crestere, dar pana la 21 de ani cand acest proces se finalizeaza o sa mai cresti cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff... ce as da eu sa am 1. 80. Mai vrei sa mai cresti? Vrei sa ajungi Guliver sau ceva gigant? Fa sala si mananca mult

| blueone explică:

Multumesc pentru raspunsuri! mai astept pareri