| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,
Maine la ora 8 dimineata trebuie sa alerg 1.2km(in jurul unui lac)...dar problema e ca obosesc primele 400m, si ma mentin maxim pana la 700-750,
Problema e urmatoarea, avem norme la sport si sunt clasa a 7-a.Trebuie sa scot pana in 4:25 pentru nota 10
Precizez ca sunt baiat:-Inaltime :1.85
-Greutate 68kg
-si am muschii foarte dezvoltati la picioare,extremlaughing,dar asta de cand eram mic,ca ieseam pe afara,alergam, ma jucam(stateam la etaju 4 si urcam si coboram de vreo 4 ori pe zi,si de aceia i-am facut), dar in ultimul timp-de vreo 2 ani incoace am lenevit,stau pe calculator, si mananc numai dulciurilaughing
Niste sfaturi?(mentionez ca azi am scos 5:30, dar nu eram incaltat corespunatorlaughing,+ca mai vorbeam cu aia pe drum in timpul alergarii)
Inca ceva,am o bicicleta din aceia eliptica,sau cum se numeste ea,si pot afla cam cati Km fac si timpul,este acelasi lucru cu alergatul pe jos?
Dau funda pentru un raspuns eficient!
SCUZE PENTRU CATEGORIE, DAR E MAI POPULATA!

1 răspuns:
| BeastyBoY a răspuns:

Deci vere asculta-ma bine.in aproape orice clasa dai norme la sport, si ca sa poti sa alergi incearca asa porneste usor si incearca sa faci pasi putin mai mari si sa te mentii constant la aceeasi viteza, poti face asta inspirand pe nas si respirand pe gura.De asemenea implicate mai mult in sporturi gen fotbal handbal basketwinking