| WhySS a întrebat:

Merg la sala de 9 luni si am crescut considerabil fara sa iau nici un fel de suplimente nutritive(proteine, aminoacizi etc). Acum vine intrebarea: Cand o sa ma las de sala se vor lasa muschii si o sa ma ingras?

28 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu se vor lasa muschii, dar vei pierde din masa musculara, cu alte cuvinte se vor micsora.

Legat de ingrasat tine de conformatia ta, si de ce mananci atunci cand nu mai faci sport.

Parerea mea este sa nu te lasi de sport macar o data sau de 2 ori pe saptamana sa faci putina miscare. Poti o data pe saptamana sa faci un fullbody workout (pentru intretinerea muschilor) si o data o alergare.

| Cosmin86 a răspuns:

Ca sa intelegi mai detaliat :

http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Muschii nu se lasalaughing.dar te poti ingrasa usor daca nu mananci ce trebuie Y_Y acum te ingrasi usor si slabesti greuY_Y

| Molecula a răspuns:

Daca nu ai luat deloc proteine, muschii vor ramane la fel (daca luai proteine, dupa 2 saptamani ajungi sa nu pari ca ai fost macar o ora la sala), si cu ingrasatu depinde numai de tine daca o sa te ingrasi, daca nu faci miscare si mananci "ca spartu" o sa te ingrasi, daca mananci regulat o sa ramai la fel

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Molecula):

De unde stii tu ca daca iei proteine gata nu mai ai nici un muchi? Bai baiatule tu spui ce ai auzit si tu de la gura lumii ca "daca iei proteine ti se lasa pielea, muschii..." astea sunt mituri, prostii... daca ai fi spus de steroizi ar di ceva dar proteina se afla si in mancare. Nu mai manca bai ca dupa gata pari ca nu ai facut nici o data sala happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Molecula):

Esti idiot?

| Nickname1890 a răspuns (pentru Cosmin86):

Este laughing n-are rost sa-ti bati gura aiurea oh go on

| Molecula a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Vai de pla voastra, vorbiti ca nu se lasa muschii pentru ca voi sunteti obsedati de proteine si mergeti in fiecarezi la sala, stiu un prieten la sala care s-a facut super in 1 an si a stat acasa 3 saptamani cu picioru in ghips si apoi era pe jumate, eu nu vorbesc fara sa stiu, intreaba un instructor sa iti spuna adevaru, aia care va mint, va mint ca sa le faceti vanzare in continuare, asa ca documenteaza-te de la oameni care stiu ce vorbesc. bafta

| Molecula a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand, idiot e taicatu, in al doilea rand citeste ce i-am scris lu BracKMyhay95, inainte sa jignesti lumea, trebuie sa gandesti ca poate are dreptate, eu stiu ce vorbesc ca nu sunt disperat de proteine ca voi, cauta pe net poze cu culturisti din anii 70-80 si cauta poze cu ei acum cand au imbatrabit si nu pot merge la sala sa vezi cum atarna pielea pe ei, muschi 0. bafta

| xCrazyWolf a răspuns (pentru Molecula):

S-au lasat muschii lor deoarece au folosit steroizi, proabil a folosit si prietenul tau. Steroizi si suplimentele alimentare sunt 2 lucruri total diferite. Ti s-a mai spus, nu te baga daca nu stii.

| Molecula a răspuns (pentru xCrazyWolf):

Abia astept sa va vad peste cativa ani de zile (cand nu veti mai putea merge la sala ca nu aveti timp sau din alta cauza) "hey, de ce mi se micsoreaza muschii ca nu am luat steroizi, decat proteine, ii dau in judecata" rolling on the floor)))

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Molecula):

Bai baiatule cauta pe google ce este proteina si dupa poti sa spui niste aberatii de genul ca te dezumfli s-au alt ceva. Adica vrei sa spui ca daca iei proteine "suplimente" gata te-ai facut Arnold tu crezi ca daca faci sala si atat cresti? Nu, trebuie proteina ca sa faci muschi pentru ca tu cand faci exercitiile fibrele musculare se rup iar cand mananci proteina fie ca e din suplimente s-au alimentatia variata(carne rosie, lactate, oua) tot curat este deci mai intai documenteazate si dupa ne arunci cu aberatii pe aicea. Si ceea ce ai zis de prietenul tau i s-a intamplat din cauza steroizilor(hormoni de crestere) nu proteine. NOROC CU STUDIATUL

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Aaa am uitat sa spun ca proteina intra intre fibrele musculare rupte. Deaceia cresc muchii.

| Molecula a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Da frate, cand mananci mancare iei proteine, da tu nu faci deosebirea, documenteaza-te tu nu eu, ca proteinele de la sala sunt in cantitati mult mai mari decat cele care le mananci tu in fiecarezi din mancare, pentru a face muschii sa creasca mult mai repede, iar proteinele care le iei din mancare sunt suficiente pentru a creste masa musculara oricum, dar nu creste repede, aia fac proteinele de la sala, iti cresc muschii mult mai repede, si asta a fost ultimu comentariu pe tema asta ca nu o sa intelegeti nici in ruptul capului ca daca te lasi de sala, o sa iti scada muschii..., o sa vedeti dupa ce va lasati de sala, si apoi va spanzurati ca ati dat banii degeaba pe proteine, asa ca va urez spor la tras de fiare si multa ambitie. bafta

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Molecula):

Bine uite un ultim comentariu pentru tine: In mod normal pentru un om care nu face sport ii trebuiesc 50g de proteina pe zi dar unul care face sala ii trebuiesc de 2x mai mult. Si de ce crezi ca se numesc suplimente? pentru ca sunt pe deasupra a ce mananci, daca nu le poti lua pe toate din mancare le iei din suplimente pentru a completa. Eu ti-am zis sa cauti pe net suplimente proteice dar nu sa te uiti pe forumuri/bloguri cu destia care au auzit ca nu stiu ce se intampla ci de la siteuri serioase si acolo ai sa vezi ce inseamna proteina si la ce ajuta. Inainte aveam si eu aceeasi impresie despre proteine" ca nu trebuie sa iei, ca ti se lasa muschii ca nu stiu" dar asta doar din auzite. Asa ca daca nu stii nimic despre asta intreaba un nutritionist si ai sa te lamuresti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Molecula):

Pritene, am luat 2 ani proteine si creatina si apoi am avut CINCI ANI pauza si ghici ce, nu a atarnat NIMIC.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, suplimente.

Suplimentele ( prafuri, cum le zici tu ) sunt tot din mancare facute.

Si culturistii aia au luat STEROIZI, care sunt CU TOTUL ALTCEVA.

Si mai sunt, vezi Stallone si Frank Zane, ca la 65 de ani ( respectiv 72 ) sunt doar fibra in continuare.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi, ok?

Ai participat la vreun seminar de nutritie in viata ta? Ai stat de vorba cu nutritionisti si medici sportivi?

Daca da, ai stii ca e ceva DE BAZA, ANATOMIC ca muschii e IMPOSIBIL sa se lase, doar GRASIMEA se lasa.

Citeste si tu ca mine 3 ani in domeniu si participa la peste 100 de seminarii de nutritie si apoi imi dai tu mie sfaturi, ok?

Pana atunci : CITESTE, CITESTE, CITESTE

Uite ce zic MEDICII IN DOMENIU :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Molecula):

"aia fac proteinele de la sala, iti cresc muschii mult mai repede", 12 clienti ai nutritionistului meu au folosit peste 1 an cutii peste cutii cu proteine de la sala, si ghici ce, NU AU CRESCUT APROAPE DELOC.

Si repet, eu am avut CINCI ANI PAUZA DE SALA si nu a atarnat nimic.

Tu compari 2 SAPTAMANI cu 5 ani?

Doamne cat poti sa fii PE LANGA, nu am vazut asa ceva

| Cosmin86 a răspuns (pentru Molecula):

Apropo, cand te lasi de sala, muschii incep sa scada indiferent ce-ai folosit.

Mai citeste aici :

http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

Cu sau fara proteine, muschii treptat incep sa scada.

Cu SUPLIMENTE de la sala, muschii scad MAI LENT, cand te lasi de sala.

Dar cu cine sa vorbesc, cu cineva care n-a citit o carte de nutritie in viata lui...

Si da, sunt in cantitati mai mari, dar iei doar 30 de grame la o portie (cat ar veni din 150 de gr de piept de pui ), adica la fel cat ai la o masa normala, nu bagi toata cutia o data.

Repet... vorbesc cu cineva care n-a citit o carte de nutritie in viata lui.

Copil mic...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Molecula):

DECI?

Explica-mi de ce in CINCI ANI DE PAUZA tot aveam muschi.

Astept raspuns, copil mic paralel cu nutritia si suplimentele

| Molecula a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai auzit de "cel mai destept cedeaza"? se vede dupa comportamentul si limbajul tau ce e vai de tine, nu imi mai bat capu cu tine ca nu meriti, te las cu visele tale..., asta e fost ultimu comentariu pe tema asta ca pe tine daca te contrazice cineva nu dormi 2 luni..., nu te mai astepta sa iti mai raspund la vreun comentariu, bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Molecula):

Eu ti-am adus argumente stiintifice.

Si ca fapt divers, la fiecare 2-3 luni TREBUIE sa iei 2-3 saptamani pauza completa, pentru refacerea ligamentelor.

Pentru cineva care se lauda ca face sala de 4 ani, esti foarte slab informat.

Mai citeste

| xCrazyWolf a răspuns (pentru Molecula):

In stare catabolica muschii incep sa se atrofieze, starea catabolica intervine in special din cauza unei alimentatii dezastroase - si aia din lagare pierdeau in 2-3 saptamani toata masa musculara - si din lipsa efortului. Chestii de genul "muschi pe vecie" sunt aberatii de copil mic. Prietenul tau, daca ar fi mancat cum trebuie in alea 3 saptamani, nu ar fi pierdut masa musculara - e normal sa iei periodic pauze de 2-3 saptamani, dupa cum ti s-a spus. Dar cum tu esti un PRIMITIV, care se uita ca dobitocul si NU INTELEGE NIMIC, tragi cele mai retardate concluzii.

| moneantonella a răspuns:

Cu siguranta nu trebuie sa te lasi dintrodat ci treptat dar eu te sfatuiesc sa continui deoarece fetelor le plac tipii cu muschi. Funda?

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Dar de ce vrei sa te lasi de sala? nu-ti mai place?

| tigrutacrinuta a răspuns:

Imaginea reprezentativa pentru articolul: Ce se intampla cand nu te mai antrenezi?

Incet, incet coprul isi revine la starea sa initiala sau la starea dictata de factorii de moment. Toate binefacerile antrenamentului vor disparea (unele mai repede iar altele mai incet): un metabolism imbunatatit, masa musculara si forta, tonus muscular, capacitate de efort aerobic, colesterol rau scazut, circulatie periferica imbunatatita, oase si articulatii mai puternice, hemoglobina la un nivel superior.
Printre sedentari circula foarte multe mituri legate de ce se intampla cu corpul/pielea/muschii atunci cand nu te mai antrenezi. Aberatii de tipul "muschii se transforma in grasime" sau "iti va atarna carnea" auzim la tot pasul. Ce se intampla insa cu adevarat atunci cand nu te mai antrenezi?

| bogdan2142 a răspuns:

Nu te lasa de sala! happy Continua asa sau (eventual) mai scade greutatile etc. Nu merita sa pierzi munca de 9 luni. Bafta!

| ciprianitaguapita a răspuns:

Asta se intampla pe o perioada mare de ani, cel mai bine este sa continui cu sala, chiar daca nu in fiecare zi dar cel putin de 2 ori pe saptamana, pentru a nu avea probleme