| Qweeeeeer a întrebat:

peste câteva zile o sa am proba de rezistență. Azi am alergat 5 ture cu pauze intre ele. Nu pot lega mai mult de o tura jumate. La proba trebuie sa dau 2 ture jumate. Îmi puteți da ceva sfaturi? Multumesc mult. Dau funda

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Cand e vorba de rezistenta, din experienta proprie iti spun ca organismul trebuie sa fie incalzit, pregatit in prealabil. Adica sa il antrenezi anticipat pentru acel efort fizic. Cand aveam de alergat (maraton, rezistenta), imi pregateam corpul alergand in avans cu cateva momente inainte, si atunci efortul fizic nu ti se va mai parea solicitant. La orice efort de inceput, ai impresia ca iese sufletul din tine, dar, daca stii sa-ti adaptezi corpul la conditiile de antrenament, efortul se minimalizeaza.