| alleks01 a întrebat:

Salut TPU
Seara faceam 30 de flotari inainte de culcare, cred ca era prea putin. Cate flotari imi recomandati sa fac pentru cresterea in timp a masei musculare? Am aproape 15 ani, nu fac sala de acum, doar flotari momentan si probabil la vara o sa iau ceva greutati mai serioase.

Deci. ceva pareri de exercitii seara pentru piept-spate-biceps si partea inferioara aveti?

Multumesc

partea inferioara - picioare. degeaba esti imens in sus daca ai picioarele subtiri fata de corp

Răspuns Câştigător
| myhaelamar86 a răspuns:

Pentru masa musculara ai nevoie de putine repetari(10-12) cu efort mare. flotarile sunt bune atat pentru piept(daca tii mainile departate), cat si pentru bicep/triceps(daca tii mainile apropiate. Pentru a spori gradul de dificultate trebuie sa fie executate in unghi(picioarele sa se sprijine pe un punct mai inalt decat mainile.ex:stai cu picioarele in pat si mainile pe podea). Cu cat este unghiul mai inclinat cu atat este mai greu.
Pentru picoarecall meoapse(genoflexiuni), gambe(ridicari pe varfurile picioarelor). De asemenea e recomandat jogging-ul, coarda, scarile, bicicleta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru myhaelamar86):

Biceps cu flotari? altu complet pe langa

n-ai nicio treaba cu sportul

9 răspunsuri:
| bogdan_7896 a răspuns:

Omule, nu o sa pui masa musculara doar facand flotari, trebuie sa tragi de tine pana la epuizare, du-te la sala

| WeedMan a răspuns:

Ai putea sa incerci cum zice myhaelamar86(sunt de acord cu el) dar am mai gasit pe net un alt fel de antrenament:incepi de la un nr de flotari(10-15) si in fiecare seara sa cresti nr cu 10 timp de 1 luna si sa iti notezi undeva cate ai facut in fiecare seara(dar sa le faci pe toata 1 data si doar 1 serie).Eu am fost surprins sa vad cate puteam sa fac in modul asta, am sarit ceva peste 100

| Cosmin86 a răspuns (pentru WeedMan):

Asa, si ai facut rezistenta, in niciun caz masa musculara sau forta

flotarile sunt pentru copii mici

| onasis1961 a răspuns:

Flotarii seara 3 reprize a 50 cu pauza de 5min.intre ele.Iar pentru picioare 2 reprize a 75 de genoflexiuni cu pauza 5 min.Bafta!

| deeutzy a răspuns:

Deci in cu flotarile. faci o saptamana 30 o saptamana 35 alta saptamana 40 si tot asa
ia-ti gantere sau cum se numesc tongue

| Formula449 a răspuns:

In timp, asta inseamna ca nu conteaza cat! 20 sunt de ajuns in 3-4 luni vei fi mai " tare in muschi " nu trebuie sa te fortezi mult trebuie sa faci : 20 flotari, 30 abdomene, 50 genoflexiuni, 30 sarituri cu genunchii la piept! Asa vei ajunge mai repede la corpul dorit dar faci ce vrei! Acesta a fost sfatul meu...nu iti trebuie doar flotari!

| ciprian1993 a răspuns:

Fara sala nu ajungi nicaieri.iti spun din propria experienta. Cel mai bun sfat este sa te a[uci de sala.nu ai cum sa cresti in masa musculara numai de la flotari

| alleks01 explică:

In momentul de fata fac 30 flotari, fac o pauza constand in abdomene / genoflexiuni sau ridicari pe marginea patului (cam greu de explicat), dupa 20 de flotari, cu pauza, si dupa inca 10. Chestii de-alea la pat fac 15 cu 15, curand inca 15. Cand mai am timp mai ridic pe aici 2 greutati care sunt destul de grele. Sala nu pot face momentan pentru ca nu am in oras, dar anul viitor ma voi muta la liceu si o sa fac. Probabil o sa fac si vara asta

Multumesc. mai astept cateva pareri

Sa iau putine proteine?