| Andrei9923 a întrebat:

Vreau sa imi calculez numarul de proteine pe care le iau intr-o zi si m-ar interesa urmatorul lucru: 100de grame de carne de pui are 25-30 de grame de proteine, indiferent daca carnea este fiartă sau la cuptor? Dau funda

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Proteinele nu se distrug in urma proceselor termice, indiferent care ar fi acestea (fierbere, coacere, gratar, prajita). Doar vitaminele sunt cele care sufera modificari.

3 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Da!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Nu isi schimba valoarea nutritiva insa la temperaturi crescute sau scazute au loc reactii chimice.

| mary2016 a răspuns:

Daca vrei sa cresti in masa trebuie sa consumi zilnic intre (1.5-3 x greutatea ta) grame de proteine zilnic. Eu mananc carne f multa. nu stiu daca conteaza cum e fiarta..doar mananca carne, telemea, oua etc...si un shake proteic are vreo 30 g cupa(merita). depinde ce vrei.