| MassEffect a întrebat:

Salut TPU,vreau sa ma apuc de sala si as vrea sa stiu daca este bine sa iei proteine, am auzit mai multe pareri dar vreau sa fie sigur.(am 172 cm si 75 kg)

Răspuns Câştigător
| Merikk a răspuns:

Salut! Din ce spui tu cred ca vrei sa slabesti putin dar si sa definesti cativa muschihappy Eu iti recomand antrenamente cardio (alergare de rezistenta, sarituri peste banca, coarda). Aceste antrenamente trebuie sa fie intense si te vor ajuta sa atingi performantele propuse de tine. Cat despre proteine deocamdata lasa-le in pace. Poti sa le iei doar atunci cand performantele tale fizice raman aceleasi timp de apx. 1 an in conditiile in care ai 2-3 ani de sala si practici cu regularitate antrenamentele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Merikk):

Tu stii macar ce sunt proteinele?

4 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Proteina, este o necesitate, nu este bun sau rau. Daca nu reusesti sa aduni, 150 g proteina pe zi ( in cazul tau) atunci folosesti un supliment

| Cosmin86 a răspuns:

Pai oricum mananci zilnic proteine, sunt in orice aliment aproape, in special in carne, branza oua.

Daca din alimentatit nu obtii 2 grame / kg-corp zilnic ( in cauzl tau 150 de grame pe zi ), atunci cumperi si un supliment proteic, altfel nu.

| Oncescu_Sabina_1979 a răspuns:

Nu este bine sa iei proteine pentru inaltimea ta este buna greutatea