| Denis123456 a întrebat:

Salut TPU,vreau sa-mi devolt masa musculara fara sala, as putea face asta facand flotari, daca da cate flotari trebuie sa fac intr-o luna? (accept si alte exercitii care le pot face acasa)

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. La flotari lucrezi mereu cu aceeasi greutate. pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, NU numarul de repetari.

ex. daca poti 200 de flotari NU inseamna ca ai muschi, ci rezisntenta. Pentru muschi se fac MAXIM 8 repetari ( poti peste 8, maresti greutatea ).

2. Cu flotari lucrezi piept si putin triceps si deltoid... restul muschilor cui ii lasi? Sau tu vrei doar 3 grupe si alea lucrate incomplet?

3. DE CAND se face masa musculara doar cu exercitii? Exercitii + alimentatie speciala, gen 3-4 fripturi pe zi, oua, branza, etc.

Cand pui mucshi adevarati, mananci singur mai mult decat o familie intreaga ( si vb de alimente de calitate, nu porcarii gen junk ).

| N0xEterniS a răspuns:

Nu merge. Iti trebuie greutati mari ca o fi acasa sau la sala, trebuie sa fortezi 8-10 repetari. Cu flotari, genuflexiuni, tractiuni, nu merge. O sa vezi la inceput ca muschiul devine mai tonifiat, ceva forta in plus dar cam atat.
Totusi baga flotari cu o greutate pe spate, fa in jur de 10-12 x 4-5 seturi. Genuflexiuni cu ceva pe umeri/trapez tot la fel 8-10-12 x 3-4-5 seturi si tractiuni cu ceva greu legat de brau.
Cauta un prieten si faceti asa -> https://www.youtube.com/watch?v=qjkasaXx9Ro
el trage in jos, tu ridici, el face spate, tu biceps sau vice versa.
Daca ai un baros sau un ciocan, ceva greu si un cauciuc, da cu barosul in cauciuc pana nu mai poti :)) lucrezi spate, umeri, sa nu mai vorbim de brate.
Cum face nenea in video asta -> https://www.youtube.com/watch?v=UkKA9SMevcM