| Andrei09768 a întrebat:

Am 15 ani jumate si de cateva zile m-am apucat de facut flotari si abdomene.Cam cate ar trebui sa fac pe zi sau ce exercitii sunt recomandate pentru a iti mari masa musculara cat mai repede?
Nu vreau sa fac sala sau chestii de genul asta fiindca consider ca poti face o masa musculara destul de buna si lucrand acasa.Mai ales ca acasa e gratis big grin

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca poti face masa musculara si acasa! La fel cum poti zbura daca dai din brate!

Daca sala e scumpa, atunci CUM e alimentatia pentru masa musculara, care costa cam de 12-13 ori mai mult decat sala? Sau tu vrei muschi DOAR cu exercitii?

Sincer... apuca-te de sah. N-ai nicio treaba cu sportul asta.

| Sn4k3 a răspuns:

Poti face masa musculara de acasa, dar cu greutati, nu din flotari si abdomene. Deci aceleasi exercitii ca la sala + cea mai importanta parte, nutritia, baga proteine 1, 5-2g/kg, carbohidrati 200g+, grasimi 50-70g, depinde ce vrei sa faci, astea sunt asa generale. In principiu proteinele si grasimile ar trebui sa le lasi asa, carbohidratii poti sa ii mai cresti daca depui mult efort si vrei sa te mai si ingrasi. Program de antrenament gasesti pe net.

| ovidiu123432 a răspuns:

Asa eram si eu la inceput laughing
Intai documenteaza-te despre alimentatie si etc, iar dupa alege tu cate vrei / cate poti sa faci, daca faci asa fara o alimentatie bogata in proteine si etc, degeaba, ai nevoie de mai multe dar mai bine sa le afli tu ca sa le pricepi mai bine, daca crezi ca o sa cresti si o sa te faci cat aia pro, nu vei ajunge niciodata asa, trage tare primele luni ca atunci ai cele mai bune rezultate, dar prima data invata.

| Bosquito26 a răspuns:

Salut happy
Pentru a face masa musculara acasa nu e chiar asa usor ca la sala de forta, dar cel mai important e sa iti creezi o alimentatie noua, sanatoasa, un fel de regim. degeaba fac flotari cu sutele sau orice fel de exercitii daca dupa asta, mergi la fast food si bagi un hamburger laughing. Cea mai importanta e alimentatia pentru a creste masa musculara.