| Alexandrubgd2828 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa va adresez o intrebare, sora mea are o inaltime de 165 si mama 155, este cu 10 cm mai mare decat ea, dar eu am 173 si tatal meu 177, ea are o varsta de 23 de ani si eu 17 ani, care este cauza?

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Genetică.
Dacă ADN-ul tău așa e construit, așa ești tu. Există gene recesive, dacă ai doi părinți inalți și un bunic scund, genele sale se pot activa în tine, și ești scund.
Oricum pare că aveți o înălțime medie, între părinții voștri. Tu mai ai câțiva ani de crescut, totuși.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vei mai creste cativa cm, dar asta nu-ti poate confirma nimeni, deoarece hormonii tai sunt cei care decid acest lucru.
Mananca sanatos cu multe fructe proaspete si legume ZILNIC si fa un sport care sa stimuleze cresterea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hormonul de creștere.

| Dvi2002 a răspuns:

Se face o medie de inaltime a parintilor si atata cresti sau poti fi chiar mai inalt.