| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa va cer un sfat celor care va pricepeti in treburi ca astea.Am undeva la 1, 84m și 79-80kg. Nu par de kilogramele astea, de aceea nici nu sunt foarte agitat. Însă cu toate astea am puțină burtă care e deranjantă într-un fel.Ce îmi recomandați să fac? Dacă îmi spuneți ceva alimente vă rog să țineți cont că nu mănânc mare lucru eu. În sensul că nu-mi plac toate legumele, cum ar fi ridichia sau chestii de genul.Nu-mi place nici carnea de porc sau de vită așa normală, de obicei am mâncat doar mici, salam, chestii d-astea făcute din carne.
PS: Aș vrea să mă apuc de sport însă mai e 1 lună până am examenul de clasa a 8-a.
Vă cer doar o părere.Mulțumesc pentru atenție, ofer funda unui răspuns bun.

Răspuns Câştigător
| Ovi83 a răspuns:

Mezelurile si micii nu te ajuta mai deloc in metabolism...mai ales ca esti in crestere. Incearca sa tii cont de asta.
Pentru varsta ta, teoretic ar trebui sa ai cu 10 kg sub valoarea centimetrilor din inaltime (la 1.84, ar trebui sa ai 74 kg). Deci, oarecum nu e OK, zic eu.
Important e sa mananci fibre, si sa faci cumva sa mananci carne la gratar (cea de porc e bogata in proteine si te ajuta mult in crestere; daca e facuta la gratar si nu e foarte unsuroasa, contrar miturilor, nu ingrasa deloc).
Ar fi super daca ai manca mai mult salate (exemplu de reteta clasica: salata verde, rosii, ardei, masline, telemea sau cascaval cubulete, ulei de masline sau iaurt ca si dressing).
Important: evita combinatiile cartofi-carne, pe cat posibil.

2 răspunsuri:
| zacheesewheel a răspuns:

Poti sa nu mai mananci dulciuri. Eu cred ca dulciurile îngrășa cel mai tare.

| Mrr2000 a răspuns:

FARA :
-sucuri acidulate
-dulciuri
-carne rosie
-prea multe prăjeli

TREBUIE SA :
-bei in fiecare zi cate 6 sticle de jumatate de litru de apa
-cate un pahar de fresh de portocale facut in casa (pe zi)
Si ar fi super ok daca ai putea înota, pentru ca ajuta mult.