| Gameru a întrebat:

Vreau sa va intreb cam in cat timp o sa se vindece ruptura de tibie.Ca eu am suferit-o in 21.11. 2013 si mi-a zis doctoru sa merg la control in 18 decembrie pentru ca sa imi fac din nou radiografie si daca e bine imi da o soseta de aia stramta pe picior(nu stiu cum se numeste)dar sau daca nu este in intregime bine presupun ca imi va pune din nou ghips.Si mi-a mai zis ca in perioada aceasta in care am ghips sa nu calc pe el.Care a-ti mai suferit asemenea ruptura va rog sa imi raspundeti din propiile experinente dau fundita.Va intreb pentru ca fac si fotbal de performanta si sper sa pot continua.

Răspuns Câştigător
| Robi673547 a răspuns:

Salut, eu stiu ca pentru o fractura de tibie stai cam 45-50 de zile cu piciorul in ghips. In prezent eu am o fractura la glezna urata si azi mi-am dat jos ghips-ul si doctorul mi-a spus ca nu am voie 6 luni sa fac efort fizic, avand in vedere ca la tine este o fractura de tibie este dupa parerea mea mai grav dar nu stiu foarte sigur.
Fractura se va vindeca complet dupa 6 luni dar cand doctorul iti da ghips-ul jos asta inseamna ca fractura este vindecata atat cat sa poti calca pe picior si sa il folosesti.

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Da,inteleg.Dar eu nu am chiar asa grava fractura.Si el mi-a zis ca nu este ca la Chipciu de la steaua., adica nu este asa grav precum credeam.Si a zis ca nu este nevoie de nici o operatie decat la adulti ca la copii oasele sunt mai bune si o sa se sudeze singur si dupa cum am zis o sa imi mai faca o raza sa vada daca s-au sudat(in 18 decembrie).Si nu fac 6 luni deloc efort fizic cat zice el ata nu fac dar in general a zis ca pana la vara nu am voie sa fac.Dar acum depinde si de oase.Si tu cat timp ti-ai tinut in ghips?

| Robi673547 a răspuns (pentru Gameru):

Eu am stat cu el in ghips 3 saptamani insa la mine este mult mai diferit decat la tine.Eu l-am scos ieri din ghips.

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Pai stiu si ai avut voie sa calci pe el?

| Robi673547 a răspuns (pentru Gameru):

Pai daca mi-a scos piciorul din ghips este normal ca am voie sa calc pe el, insa ma doare... cea ce este normal dupa o fractura.

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Mda...dar te doare tare sau te inteapa doar putin

| Robi673547 a răspuns (pentru Gameru):

Acum 2 zile cand l-am scos din ghips nu puteam sa calc pe el pentru ca pur si simplu am uitat, stiu ca suna un pic haios. Am reinvatat foarte repede. Ma inteapa putin, acum depinde si cum calc, daca imi pun adidasii pe care i folosesc in sala nu mai simt aproape nimic.

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Dar dupa 4 saptamani de ghips ce zici o sa pot umbla? nu neaparat fara sa ma doara dar sa umblu

| Robi673547 a răspuns (pentru Gameru):

Pai am sa iti spun la ce sa te astepti:
- cred ca nu o sa mai sti sa calci pe picior(dar la tine e fractura la tibie asa ca nu stiu sigur)
- muschii sunt foarte atrofiati si o sa observi asta
- nu stiu daca o sa te doara deoarece fracturile sunt foarte diferite, insa daca nu o sa te doara te rog sa nu alergi dupa ce iti scoate ghipsul pentru ca trebuie sa te refaci complet, cauta si tu pe net intamplari asemanatoare gen "fracturi de tibie".
Mai intai incearca sa intelegi unde este ruptura si apoi sa vezi cum sunt clasate.Eu am gasit ceva despre fractura de tibie incercand sa caut despre fractura mea laughing.
Oricum incearca sa iti iei masuri, eu spre de exemplu cand o sa ma antrenez din nou o sa imi cumpar glezniere (sunt handbalist) dar iti recomand si tie niste glezniere pentru entorse(am facut si eu fotbal si am avut entorsa la celalalt picior, dretul).

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Am fractura de tibie la baza(chiar jos dar nu tot imi este rupt)si glezniera o sa imi cumpar si cat timp zice doctoru nu o sa fac sport

| Robi673547 a răspuns (pentru Gameru):

Din ce am inteles de la tine este o fisura, deci nu este grav, iti garantez ca daca faci fizioterapie in 2 luni esti struna, dar sa ai rabdare, eu am vorbit cu profesorul si o sa revin pe teren mai repede decat mi-am imaginat.
Sa nu te lasi de sport este unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care le poate face un om happy.

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Imi este rupt frate imi este rupt un os de la baza dar doar un os din cele de jos

| Robi673547 a răspuns (pentru Gameru):

Tibia sau peroneul?

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Asa scrie fractura maleola tibie dreapta

| Robi673547 a răspuns (pentru Gameru):

La mine scrie fractura maleola peroneu stang laughing si asta la alt doctor

| Gameru explică (pentru Robi673547):

Auzi si zi cam in cat timp ma refac