| Eduard_Arghir_1997 a întrebat:

ziceti-mi si mie un program de sala, m-am apucat azi. Adica de exemplu luni: abdomen si piept, marti: nu stiu ce, etc. Doar cei care se pricep vreau sa-mi zicalaughing

Răspuns Câştigător
| Ioscaa1 a răspuns:

Eu fac asa:
Luni:spate, umeri
Martitongueiept, trapez
Miercuri:picioare-nu uita de ele majoritatea nu fac de loc.Conteaza foarte mult la cum arati.
Joi:triceps
Vineri:biceps
La mine merge foarte bine acest program.Acuma depinde de tine cat de mult iti dai sporu.fac sala de 5 luni si sunt diferente foarte mari.Bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ioscaa1):

E cam ciudat sa faci o grupa mica gen rticeps intr-o singura zi.

Deci joi stai 15-20 de minute la sala?

| Ioscaa1 a răspuns (pentru Cosmin86):

De fapt stau in fiecare zi cam 1-2 ore.Si nu inteleg care ar fi problema? daca fac cate 3 grupe in fiecare zi asta inseamna suprasolicitare.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru Ioscaa1):

Se suprasolicita tricepsul si bicepsul daca le antrenezi cate o ora fiecare mai mult decat daca ai antrena 2 grupe /zi laughing

| Ioscaa1 a răspuns (pentru FitnessTrainer):

Cum spui tu daca chiar esti (fitnesstrainer). Oricum la mine are efect cum fac eu. Daca imi merge bine nu inteleg de ce nu ar fi bun.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ioscaa1):

Serios? in ziua in care faci biceps, stai 1-2 ore?

cine te-a invatat sa te antrenezi atat de PROST?

| Ioscaa1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai tu un program mai bun?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ioscaa1):

Da, biceps+triceps+antebrat intr-o zi.

15-20 de minute fiecare.

Sunt grupe mici si trebuie sa le atnrenezi PUTIN si INTENS ca sa creasca.

Cat ai in brat?

9 răspunsuri:
| PrunaPătrată a răspuns:

Parerea mea ar fi sa incepi usor, cu un program de incepatori pe 3 zile sau 4 zile sa zicem.

Ar suna cam asa, o sa-ti dau 2 variante:

Primul program ar suna cam asa:

Ziua I: Piept, biceps
Ziua II: Pauza
Ziua III: Picioare, umeri ( Ziua de picioare dupa parerea mea e una mai scurta si de aia am adaugat umerii aici )
Ziua IV: Pauza
Ziua V: Spate, biceps ( aici includem si trapezii )

Al II-lea antrenament ar fi cam asa:

Ziua I: Piept, biceps
Ziua II: Picioare
Ziua III: Pauza
Ziua IV: Umeri, trapez
Ziua V: Spate, biceps

Eu ti-am dat 2 variante de program, tu poti sa te ghidezi dupa acestea, dupa parerea mea sunt programe destul de bine organizate pentru un incepator, tu poti desigur sa te inspiri din ele si sa-ti faci un program al tau.Am ales aceste 2 programe cu sedinte mai putine pe saptamana deoarece esti incepator si riscul de supraantrenare e foarte mare la 5 sedinte sau 6 pe saptamana, este doar parerea mea.La inceput sa stii ca o sa cresti si cu paine si gem, dar daca te tii si esti serios, dupa cateva luni va trebui sa respecti strict alimentatia, odihna si antrenamentul.O zi buna sa ai!

| PrunaPătrată a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Vineri era de fapt Spate si triceps, am scris eu gresit.