| ibaal a întrebat:

Un baiat de 6 ani si ceva (finul meu) vrea sa se apuce de sport.
Nimic rau pana aici happy
Ideea e ca e fixat pe bataie!
Ii tot spune tatalui lui si noua tuturor ca vrea la box sau mma pentru ca tatal lui a facut cand era tanarlaughing
I-a tot povestit, i-a aratat filmari...nah,e fascinat.
Ideea e ca fina nu vrea sa auda si tatal lui e cam reticient laughing
Ce sporturi de contact ati recomanda pentru a o lua mai usor? laughing
Pentru ca inca nu ne dam seama daca e doar fascinatie sau chiar o avea o pasiune nativa.

9 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

La box. Ca doar grohaie tara de cocalari...

| ibaal explică (pentru AwGenetix):

Pe mine nu ma intereseaza de ce grohaie tararolling on the floor
Chiar sunt tare implicat cand vine vorba de micut, e primul meu finut. Sunt prieten de mic cu tatal lui, e ca fratele meu, eu neavand frati de sange...
Si acum stii cum e...
Daca una e curva, nu toate femeile sunt curv3.
Acum,copilul o avea inclinatie...
Daca toti ciobanii sunt pusi pe bataie, pe modelul "pumnii mei minte nu are"...nu e cazul pentru toti.
Chiar ma interesa o parere serioasa, poate cineva care are copil la un sport de contact, sau un adolescent serios, care sa faca...de-asta intreb aici...pentru a afla si niste pareri obiective.

| AwGenetix a răspuns (pentru ibaal):

Eram foarte serios. nu prea cred ca vrei sa vezi un finutz cu nasu carn si spart. se intampla destul de des.
daca tot vrea bataie, macar sa mearga la Karate. Acolo in general, e o mentalitate Japoneza si autocontrolul calmul si respectul sunt primul loc. Asa ca...raspuns final: Karate.

| ibaal explică (pentru AwGenetix):

Tocmai!
De-asta si intrebam. Adica,stim si noi cum e bataiarolling on the floor am prins anii aia "buni" in cartier (ca nu-s tocmai tanar)si am vazut multe.
De-asta eram curios daca stie cineva cu ce s-o ia mai usor. Sa vada daca ii "place" cum se simte dupa ce te loveste unu' cu adevarat si nu doar in joaca.
Ca poate e doar asa..."sa fie ca tati"
Una e ca se joaca prin casa cu un sac sau cu noi,si alta e sa isi distruga fata si dupa se realizeze ca nu asta era ok.
Ideea e ca e tare pornit. Si ceea ce credeam ca e un moft, o prosteala, se pare ca e determinare.
Acum, nah, e si mic...nici nu poti face numai ca el, dar, nici nu il poate impiedica. Ca poate asta e pentru el...si-o face performanta, trebuie totusi sprijinit de mic.
Chiar eram curios daca stie cineva sau e vreun tanar pe-aici care practica ceva arte martiale si recomanda si pentru juniori

| AwGenetix a răspuns (pentru ibaal):

Iti pot spune doar ca pe baiatul meu l-am dus la lupte, pentru ca m-a disperat.
a fost de doua ori si cand a vazut cum e pe acolo nu a mai vrut.
in ideea lor de copii, ei doar dau. daca-i atingi..."te spun la mama".

ramane de vazut cum va fi in cazul nepotului tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-l cu tine la mani-pedi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Din ce am auzit, contează felul copilului de-a fi, că dacă e coleric, răzbunător sau orgolios, astfel de sporturi vor agrava și mai mult. Cred că ceva axat pe autoapărare (gen Jiu jitsu) e potrivit pentru oricine, în sensul că niciun om nu merită să fie rănit grav sau omorât din câteva lovituri, doar pentru că a căutat scandal fiind băut, drogat sau recalcitrant. Referitor la faima de luptător profesionist în box sau MMA, consider că este trecătoare în zilele noastre, aducând „la pachet" chiar unele compromisuri și dezavantaje.

| Andreeush a răspuns:

Să-l înscrie la karate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sper ca ai vazut stirea cu tragedia din Constanta. Daca iti duci copilul la asa ceva trebuie sa il si educi ca daca devine un prost cine stie ce face