| gabitzbitz a întrebat:

Salut, vreau sa fac conditie fizica pentru proba de la academia de politie (adica sa alerg 1km in mai putin de 3min45sec). Ma gandeam sa alerg la banca in fiecare zi dar un prieten mi-a zis ca alergatul la banda nu te ajuta si ca trebuie sa alerg in aer liber. Si daca tot am pus aceasta intrebare, ce antrenament sa urmez pentru aruncatul mingii medicinale? Multumesc frumos

3 răspunsuri:
| Hades98 a răspuns:

Antrenament, alergare-n aer liber, nu banda, e o mare diferenta intre cele doua.
Poti o tehnica ce o folosesc cei care au caini de lupta, pentru a face masa musculara.
Un fel de ham de care sa tina un amic, eventual e ham special care in spate are parasuta, de fugi contra rezistenta.
Poate ai observat daca ai facut vreodata tractiuni cu vesta de greutati ce greu le faci. dupa ce o dai jos parca te ridica ceva, atat de usor ti se pare.
Aceiasi chestie e si la alergare, sprinturile o sa te ajute la forta, la rezistenta desigur o sa te ajute alergarea pe o durata de x minute ( iti stabilesti tu cat poti )
Iar la aruncatul oinei/mingii medicinale, aici intra mai multi muschi, printre care si abdomenul, bratele (tricepsul, umerii), spatele, etc. ( Se mai aplica si unele legi ale fizicii, asta ca bonus daca le cunosti )
Bafta

| Horologer a răspuns:

Prietenul tau are dreptate, alergatul pe banda nu te ajuta.Trebuie sa alergi afara sa iti faci rezistenta.La un moment o sa alergi rapid si o sa obosesti greu, asta vrei si tu.Cat despre aruncatul oinei/mingii medicinale trebuie sa iti dezvolti muschi bratelor, deci haltere/greutati.Succes in viitoarea ta cariera.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna ziua,
Achzitionarea unei mingi medicinale de 4 kg si repetarea tehnicii de aruncare la fiecare antrenament este o solutie pentru imbunatatirea aruncarii.

Iata si cateva articole care v-ar putea fi de folos:
http://www.academiadepolitie.com/......-a399.html

http://www.academiadepolitie.com/......-a400.html

http://www.academiadepolitie.com/......-a394.html

Spor la pregatire si mult succes!