| Blank123 a întrebat:

Salut, vreau sa fac putina forta, ce exercitii fizice trebuie sa fac sa fiu mai lat in spate, mai asa \ /?
si sa-mi creasca brandu?
de cate ori pe saptamana, cate kg sau ce exercitii fizice. am 14 ani, nu uitati, 14 ani si vreau brand mai mare si sa fiu mai asa \ /! va rog, dau funda!

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai 14 ani. ai spus totul. la varsta aia vrei V in spate si brand. si ca sa fie totul complet presupun ca nu vrei la sala si nu ai nici greutati. ramai cu vrutul atunci ca nu ai ce face. la varsta aia fara nimic ca echipament: tractiuni. atat.

| florynmondialul a răspuns:

Tractiuni cu greutati legate de tine ramat cu bara
indreptari

| Razvy9931 a răspuns:

Tractiuni si flotari.Deasemenea poti improviza greutati(ex:bidoane de apa de 5l, acelea cu maner).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Razvy9931):

Ce spui tu e cam de incalzire laughing

| Razvy9931 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fa flotari pana nu mai poti si e de incalzire.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Razvy9931):

Antrenament de COPIL MIC SI FIRAV.

Antrenament de forta = maxim 5 repetari, NU pana nu mai poti

5 repetari cu o greutate mare ( poti peste 5, maresti greutatea ), ce spui tu "pana nu mai poti" este antrenament de REZISTENTA, nu de forta.

Mai documenteaza-te si tu inainte sa aberezi :
http://www.getfit.ro/......serie.html

p.s. : pentru forta conteaza foarte mult si alimentatia, doar cu exercitii nu faci mare lucru, fara un aport suficient de proteine. Sa nu mai zic de odihna ( muschii si forta se dezvolta in zilele de pauza ).